Holnap folytatódik a per Vicze Csilla és Péterffy Attila között. Ezúttal polgármester úrnak is muszáj lesz megjelennie a tárgyaláson, amelyről természetesen lapunk is be fog számolni. Alább mutatjuk a Civilek a Mecsekért Mozgalom közleményét, az üggyel kapcsolatosan.

Mint  korábban  már jeleztük: Pécs polgármestere „jó hírnevének megsértése miatt” személyiségi jogi pert indított  – 500.000,-Ft sérelemdíjat követelve – a Civilek a Mecsekért Mozgalom (CMM) szóvivője ellen, mertállítólagvalótlant állítva bírálta a hőerőmű vezérigazgatójaként végzett tevékenységét ezzel a mondattal:  „Péterffy Attila  2008-2015-ig a Pannon Hőerőmű vezérigazgatójaként durván  3.000.000 tonna fát égetett el a hőerőmű kazánjaiban.”

Várhatóan megjelenik a tárgyaláson a polgármester, nem teszi ki magát a távolmaradás törvényben előírt jogkövetkezményeinek. Így a bíróság meghallgatja, előadhatja saját álláspontját, miért élte meg sérelemként azt, hogy egy a környezetvédelemmel foglalkozó civil mozgalom szóvivője a polgármesterré jelölése idején szakmai múltjára vonatkozó kritikát fogalmazott meg a hőerőműben vezérigazgatósága alatt elégetett óriási famennyiséggel kapcsolatosan.

Valótlan állításra nem került sor  Vicze Csilla részéről: Szóvivőként csupán a vezérigazgató korábbi előadásait összegezte: Atüzelőanyag mennyiségére vonatkozóan maga Péterffy Attila a 2012. március 22-23-án Balatonalmádiban, majd 2014. november 13-án Budapesten (REKK Workshop) tartott előadásában azt állította, hogy a hőerőmű tüzelőanyag igénye: 450.000 tonna/év! Tüzelőanyag összetétel: 33% erdészeti fa, 67% erdészeti, faipari és mezőgazdasági melléktermék.

Péterffy Attila mint felperes most novemberben ráadásul bizonyítási indítványként csatolta saját magát dícsérő  2019. június 20-i kampány-előadását mint szakmai múltját, amelyre oly büszke. Ebben elismeri, hogy az erőmű „a hengeres tűzifa felhasználása évi 150.000 tonna” mellett „250.000 tonna erdészeti maradék anyagot (gallyak, tuskók)”  használ fel.

Eszerint  évente 6250 kamion viszi a hengeres tűzifát,  azaz munkanaponként a 24 tonnás teherautóból 24 szállít hengeres tűzifát elégetésre és ehhez jön még évi 10416 kamion (munkanaponként 40 db 24 tonnás) szállítja a gallyat, tuskót, ami az erdőben kellene, hogy maradjon az erdő élőlényeinek táplálékául. S erre volt büszke polgármester-jelöltként, ez alapján hirdette Pécset mint „ökotudatos”, „zöld” várost.   Ez alapján  Pécs nem minősíthető „zöld” városnak.

Az ügy jogi lényegéhez tartozik: Az Aarhusi egyezmény 8. cikkelye szerint a környezetvédelmi tevékenységet kifejtő csoport jelen esetben a CMM és szóvivője környezetvédelmi tevékenységével, kritikájával összefüggésben nem zaklatható, bíróság elé nem állítható, kártérítésre nem kötelezhető. Hiányzik alperes perelhetősége!  

A közfeladatot gyakorló személlyel szemben a szólásszabadság és véleménynyilvánítás szabadsága kisebb mértékben korlátozható, nagyobb mértékű tűrési kötelezettsége van a közszereplőnek. Jelentős joghátrány nem állapítható meg, hiszen megválasztották polgármesternek.

A civil kontroll megengedettsége a közélet természetes része  és közszereplő kontrolljának törvényes formája. Ennek korlátozása nagyobb társadalmi hátrányt jelentene, mint a közszereplő vélt vagy valós személyiségi jogainak és nem vagyoni károsodásának védelme.

Tény, hogy öt éven át tartott a CMM és a CZM (Civilek a Zengőért Mozgalom) együtt biomassza fórumokat a Mecsek erdeinek, Pécs tüdejének védelmében. Az egész nagyvilágban a felelőtlen erdőpusztítás klímaváltozáshoz, ökológiai katasztrófához vezet, a CMM-CZM célja itt helyben az erdők megvédése!

Továbbra is  a CMM fellép a Pécs környéki erdők pusztítása, a vizek szennyezése, a levegőben az elektromágneses sugárzás csökkentése érdekében.  Továbbra is harcolni fogunk Pécsért és a civilek igazáért; nem engedjük, hogy levegőnek nézzen bennünket a hatalom, és nem engedjük, hogy megpróbáljanak bennünket elhallgattatni.

Pécs, 2021. 01.18.

Vicze Csilla szóvivő, Civilek a Mecsekért Mozgalom