18 500 milliárd forint a tét! – sajtótájékoztató az LMP által kezdeményezett parlamenti vitanapról

Keresztes László Lóránt, az LMP frakcióvezetője és Schmuck Erzsébet, az LMP társelnöke tartott hétfőn délelőtt közös sajtótájékoztatót az LMP által kezdeményezett parlamenti vitanapról.

Az Európai Unió hétéves költségvetéséből és a Helyreállítási Alapból Magyarország számára több mint 18 ezer milliárd forintnyi forrás áll rendelkezésre. A kormánynak még április vége előtt be kell nyújtania azt a tervet, ami tartalmazza ezeknek a forrásokat a felhasználását.

Schmuck Erzsébet szerint ezeket a pénzeket a korrupció helyett lehetne jól is elkölteni, a fenntartható fejlődésre és az ország javára. Ezért kezdeményezte az LMP, hogy egy politikai vitanap keretén belül ismertesse a kormány a tervet és ehhez az ellenzék is elmondhassa a javaslatait.

„Ezt a kezdeményezést nem az LMP-nek kellett volna megtennie, hanem a kormánynak a dolga lett volna, ezt a javaslatot behozni az Országgyűlés elé” – tette hozzá a társelnök.

Elvárás, hogy ezt a tervet a kormányok társadalmi vitára bocsássák, azonban ennek a feltételnek a Fidesz eddig még nem felelt meg. Annak ellenére sem tették még meg, hogy rendkívül fontos lenne érdemi vitát folytatni a kérdésben.

Keresztes László Lóránt elmondta, hogy az EU-s források megfelelő felhasználására nem volt képes a kormány és nem tudták felkészíteni az országot a 21. század kihívásaira ráadásul a korrupció miatt torzult a gazdaság szerkezete.

A járványhelyzetben kialakult válság rengeteg rendszerproblémát hozott a felszínre. A kormány gazdaságvédelmi politikája megbukott, ami tovább mélyíti ezeket a problémákat. Ezért egy új gazdaságpolitikai szemléletre van szükség egy válságálló, patrióta gazdaságszerkezet kialakítása mentén.

A frakcióvezető szerint a több százezer magyar embert érintő elvándorlás megfékezésének érdekében biztosítani kell a kiegyensúlyozott területi fejlődést, ez az alapja annak, hogy mindenki a szülőföldjén tudjon boldogulni.

A magyar adófizetők pénzét a kormány arra használja fel, hogy Kína gazdasági befolyását erősítsék. Ezzel szemben egy olyan gazdaságra lenne szükség, ami a helyi termelésre és regionális együttműködésre alapul.

A kormány az alacsonyan tartott bérekkel kiszolgáltatottá tette a magyar munkavállalókat, lényegében egy összeszerelő országot akartak létrehozni. Az LMP-nek viszont az az elképzelése, hogy magas hozzáadott értékre és jól megfizetett és jól képzett szakemberekre van szükség a gazdaság talpra állításának érdekében.

Fejlesztés helyett a kormány többször is támadást indított a felsőoktatás és a tudományos élet ellen, jelenleg a vidéki nagy tudományegyetemeket is elérte a modellváltás. Ennek keretén belül lényegében fideszes alapítványokon keresztül privatizálják ezeket az intézményeket.

Keresztes azt is hangsúlyozta, hogy súlyos helyzetben vannak a magyar települések és ezzel párhuzamosan a kormány fokozatosan leépíti a jogaikat és a teljes önkormányzatiságot sodorják veszélybe. Viszont a helyi gazdaságfejlesztéshez elengedhetetlenek az erős és jól finanszírozott települések.