Több hónapnyi csend után megkapták a támogatói okiratot a „Lakossági napelemes rendszerek támogatása és fűtési rendszerek elektrifikálása napelemes rendszerekkel kombinálva” címet viselő pályázat első nyertesei. Ezt a háromnegyed részben az Európai Unió Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközéből finanszírozott lehetőséget még tavaly ősszel hirdette meg a kormány.

A kiírás szerint átlag alatti jövedelműek pályázhattak – köztük számos nyugdíjas – így az őszi áremelkedés miatt nekik különösen égetővé vált, hogy mielőbb kiépíthessék a napelemes rendszerüket. Jó hír számukra, hogy megindult a támogatói okiratok postázása. A nyertesek akár 2,9 millió forint vissza nem térítendő támogatást kaphatnak egy legfeljebb 5 kW-os napelemes rendszerre, vagy 11,3 milliót a hőszivattyús villanyfűtésre történő átállásra.

„Februárban zárult a pályázat és március végéig az ügyfeleink kétharmadát értesítették, hogy jogosultak a támogatásra. A tapasztalataink szerint más cégeknél is hasonló az arány. A többiek egyelőre semmilyen információt nem kaptak, elutasítást sem. A jogosultság önmagában azonban kevés, pénz teljes bizonyossággal csak akkor jár, ha a kiíró kiállította a támogatói okiratot az érintetteknek. Ilyen papírt viszont mostanáig senki sem kapott” – foglalta össze a problémát Kujáni Péter, az Energiatakarék
szakértője.

Most azonban úgy néz ki, hogy elhárultak az akadályok, elindult a nyertesek értesítése. Nekik 20 hónapjuk lesz megépíttetni a napelemes rendszert, méghozzá azzal a kivitelezővel, akivel előszerződést kötöttek a pályázat beadása előtt. Több mint harmincezer családnak jelent komoly segítséget, ha a következő hetekben mindenkihez megérkezik a támogatói okirat.

A napelemes eszközök drágulása azonban még okozhat gondokat. „A tavaszi számításaink szerint a 3,5 kW feletti rendszerek árát teljes egészében, az ennél kisebbekét pedig nagyon nagy arányban fedezte volna az állami támogatás. Azóta viszont az infláció és a forint gyengülése drasztikusan megemelte számos termék árát. Emiatt néhány százezer forintos önerőre valószínűleg a pályázók többségének szüksége lesz. Aki ezt nem tudja vagy akarja vállalni, a támogatói okirat kézhezvétele után is visszaléphet és lemondhat a támogatásról” – mondta a szakértő.