Helesfán egy gépkocsi letért az útról egy farakásnak ütközött majd egy kertbe borult.
Az elmúlt percekben a rendőrség megerősítette azt az információt, hogy egy személygépkocsi letért az útról Helesfán, neki ütközött egy farakásnak, majd beborult egy ház kertjébe. Hivatalos közleményt az oldalon még nem adtak ki az esetről.
A balesetben megsérült sofőrről egyelőre annyi tudható, hogy szerencsére csak könnyebb sérülést szenvedett.
Néhány jó tanács az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságtól, hogy mi a teendő közúti, vasúti, vízi, légi közlekedési balesetek esetén!
- Ha ön egy ilyen baleset szemtanúja vagy az önnel történik meg, ellenőrizze, hogy megsérült-e majd mérje fel az önt körülvevő veszélyeket.
- Ha úgy látja, veszélyben van az élete, azonnal távozzon a baleset helyszínéről.
- Hívja a 112-es segélyhívó számot, és diktálja be az esemény fontosabb, ön által ismert részleteit: a baleset leírása, helyszín, sérültek száma, észlelt-e tüzet, illetve járulékos veszélyeket. Ha a balesetben érintett tehergépjárművön veszélyt jelző tábla (téglalap alakú narancssárga tábla számokkal vagy számok nélkül), illetve bárca (csúcsára állított rombusz alakú tábla) látható, az azokon található számok, ábrák tartalmáról tájékoztassa a hatóságokat.
- Veszélyes áru szállítása közben bekövetkezett baleset során, ha tüzet, illetve járulékos veszélyeket (pl. gáz-, üzemanyag-, veszélyesanyag-szivárgást) észlel, minél messzebbre távolodjon el a járműtől, és ezekről a körülményekről haladéktalanul tájékoztassa a hatóságokat.
- Amennyiben úgy értékeli, hogy nincs veszélyben az élete és az egészsége, akkor egészségügyi ismereteinek függvényében próbálja ellátni a sérülteket a mentők kiérkezéséig. A sort a legsúlyosabb esettel kezdje. Ne alkalmazzon olyan módszereket, amelyeket nem ismer tökéletesen, amelyeknek eredményében nem biztos.
- A sérülteket ne mozdítsa el, hacsak azok nincsenek további veszélynek kitéve, vagy a sürgős ellátás azt szükségessé nem teszi (pl. artériás vérzés).
- A roncsokat ne mozgassa, a beszorult sérülteket ne próbálja meg kiszabadítani, kivéve, ha azok további veszélynek vannak kitéve, vagy ha az azonnali ellátás azt szükségessé teszi.
- Próbálja megőrizni nyugalmát, cselekedjen megfontoltan.
- Nyugtassa meg a sérülteket.
- A kiérkezett szervekkel ossza meg a balesetről szóló minden információját.
- Ha nem tud a baleset közvetlen közelében segítséget nyújtani, támogassa a kiérkező mentők, rendőrök, tűzoltók munkáját (pl. hozzon vizet, meleg takarókat, lámpát, segítsen a sebesültek szállításában, stb.) – egy tömegszerencsétlenségnél minden segítség elkél.
- Kövesse a mentésben résztvevő szervek utasításait.
A jó tanácsok forrása: katasztrofavedelem.hu
Fotó: Baranya Vármegyei Balesetek Bamosz Kft.