MOK: a kormány az egészségügy munkaerőhiányát az orvosok és szakdolgozók terheinek növelésével és jogaik korlátozásával tervezi kezelni

„Nem mérik fel reálisan, hogy milyen károkat okozna a teljes magyar ellátórendszernek, ezáltal a magyar állampolgároknak az állami egészségügy munkakörülményeinek, azaz a gyógyítás feltételeinek további romlása”közleményben reagált a Magyar Orvosi Kamara (MOK) és a Magyar Orvosok Szakszervezete (MOSZ) a Belügyminisztérium új jogszabály-módosítási tervezetére, amely átírná az állami egészségügy munkaszervezési szabályait.

A Magyar Orvosi Kamara 8 pontban szedte össze, hogyan módosulna az egészségügyben dolgozók helyzete a tervezet elfogadása esetén:

  • az eddigi 2 helyett akár havi 6 ügyeletet is elrendelhetnének az adott munkavállaló beleegyezése nélkül,
  • kiüresedik az önként vállalt többletmunka,
  • az ügyeleti idő nem fogja érdemben gyarapítani a nyugdíjhoz számított időt,
  • a munkáltató javasolhatja terhes, gyermekét egyedül nevelő vagy nyugdíjas munkavállalók részvételét az ügyeletben szemben a mostani helyzettel, amikor az érintettek csak saját kifejezett kérésükre ügyelhettek,
  • az ügyelet utáni, kötelezően pihenőidővel töltött rendes munkaidőre nem jár bér,
  • a 11 órás előírt kötelező pihenőidő 8 órára csökken, így akár egymás utáni napokra is előírható ügyelet,
  • a jogszabályból kikerülnének a túlmunka korlátozására vonatkozó garanciák,
  • le kell dolgozni az ebédidőt, így legalább fél órával nő a munkahelyen töltött idő a bérek emelkedése nélkül.

A MAGYAR ORVOSI KAMARA ÉS A MAGYAR ORVOSOK SZAKSZERVEZETE KÖZLEMÉNYE:

A Belügyminisztérium Egészségügyi Államtitkársága egy jogszabály-módosítási tervezetet küldött véleményezésre a Magyar Orvosi Kamarának, mely az állami egészségügy munkaszervezési szabályait kívánja megváltoztatni.

A már normaszöveg szinten kidolgozott javaslat alapján az állami egészségügy súlyos munkaerőhiányát a Kormány az orvosok és szakdolgozók munkaterheinek további növelésével, a jogaik korlátozásával tervezi kezelni. Nem mérik fel reálisan, hogy milyen károkat okozna a teljes magyar ellátórendszernek, ezáltal a magyar állampolgároknak az állami egészségügy munkakörülményeinek, azaz a gyógyítás feltételeinek további romlása.

A javaslat mindemellett a jogász szakértők szakvéleménye alapján ellentétes az Alkotmánybíróság, a Kúria és az Európai Unió bíróságainak korábbi döntéseivel, iránymutatásával.

A Belügyminisztériumnak jeleztük, hogy a jogszabály-módosítást nem fogadjuk el, a bevezetése ellen a Kamara és a Szakszervezet is fel fog lépni a jogszabályi keretek biztosította eszközökkel.

Takács Péter államtitkár 2024. szeptember 4-re egyeztetést hívott össze, ahova a legnagyobb orvosi szakszervezet nem kapott meghívást. Mivel a Kamara két fővel vehet részt az egyeztetésen, a köztestület képviseletében Álmos Péter elnökkel együtt Srádi Péter országos és budapesti területi MOK küldött, egyben a MOSZ elnöke fog részt venni.

Budapest, 2024. szeptember 3.

Magyar Orvosok Szakszervezete Elnöksége

Magyar Orvosi Kamara Országos Elnöksége