Orbán Viktor: „a politikai igazgatóm félreérthetően fogalmazott, ez hiba”

Óriási vihart kavartak Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatójának szavai, amelyben arról beszélt a Mandinernek, hogy Zelenszkij elnök és Ukrajna hibát követett el azzal, hogy 2022-ben védekeztek az orosz agresszióval szemben, hiszen ez felelőtlenség, emberéletekbe kerül, és Magyarország pont azt tanulta ’56-ból, hogy nem szabad ilyet csinálni.

A miniszterelnök politikai igazgatójának szavaira egyfajta belpolitikai vihart okoztak, amelyre folyamatosan érkeznek a reakciók:

Meddig maradhat a miniszterelnök közvetlen munkatársa Orbán Balázs?

Orbán Balázs elmondása szerint Magyarország nem védekezett volna egy orosz katonai agresszió ellen. Valaki, aki magát a nemzeti oldal képviselőjének tartja, ilyet nem állíthat. Minden országnak joga van megvédeni a területét, ha támadás éri – így Magyarországnak is. Az egészen döbbenetes, hogy ezt pont egy állítólag patrióta politikus tagadja meg.

Felmerül a kérdés: hány megyét, várost, települést adna át Orbán Balázs egy agresszornak? Számoljon be, pontosan mennyi magyar területet tart feláldozhatónak, a miniszterelnök pedig adjon választ, egyetért-e Orbán Balázs szavaival! – olvasható az LMP – Magyarország Zöld Pártjának közleményében.

Orbán Viktor is megszólalt a hatalmas belpolitikai vihart okozó Orbán Balázs-nyilatkozatról. Ma reggel, azt mondta: Magyarországon is “már sikerült belekeverni” az ‘56-os forradalom ügyét a háborúról szóló vitába. “Most a politikai igazgatóm félreéthetően fogalmazott, ami hiba” – jelentette ki a miniszterelnök ma reggel a Kossuth Rádióban. 

Magyarország mindig megvédi magát, az 1956-os hősök szentek és sérthetetlenek – jelentette ki a miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, ahol hibának nevezte, hogy politikai igazgatója, Orbán Balázs félreérhetően nyilatkozott az Oroszországgal szembeni védekezésről és 1956-ról.

Magyarország mindig megvédi magát, régen is megvédte, ma is megvédi és a jövőben is meg fogja védeni minden lehetséges eszközzel, úgy, ahogyan egyébként a magyar alkotmány ezt minden magyar ember számára kötelezővé is teszi” – mondta a miniszterelnök arra a kérdésre válaszolva, hogy Orbán Balázs megszólalásából levonható-e olyan következtetés, miszerint Magyarország nem védené meg magát.

Orbán Viktor hangsúlyozta: a háborúpártiak és a békepártiak közötti vita élesedni fog Magyarországon és a világban is, amíg az amerikai elnökválasztás novemberben meg nem történik.

Hozzátette: látja, hogy legutóbb sikerült belekeverni az 1956-os forradalom ügyét ebbe a háború-béke vitába. Arra figyelmeztetett: ha az ember ilyen kényes kérdésekről beszél, akkor nagyon pontosan kell fogalmazni és semmilyen kétséget nem szabad hagyni a saját álláspontjukat illetően.

Most a politikai igazgatóm éppen félreérthetően fogalmazott, ami ebben az összefüggésben egy hiba, hiszen a mi közösségünk az 1956-os forradalom talaján áll, abból nőtt ki, nem lenne a mi politikai közösségünk, ha nem lettek volna az ’56-os hősök” – mondta. Hozzátette: nincs kétsége egyetlen fideszes vezető politikai nézetei felől sem és biztos abban, hogy Orbán Balázs is, ha a történelem úgy fordulna, hogy megint harcolni kell a hazáért, akkor „ott lesz velünk a Corvin közben„.

Hangsúlyozta: ezért a háború és béke vitájába nem beemelni kell a magyar történelem számunkra szent és sérthetetlen eseményeit és hőseit, mint 1956 és az ’56-os hősök, hanem inkább távol kell tőle tartani. Nem szeretném, hogyha az ukrán-orosz háború árnyéka rávetődne az 1956-os szabadságharcosoknak az emlékére, akiknek hálával tartozunk és az ő dicsőségüket kell inkább napirenden tartanunk – jelentette ki.

A kormány azt szeretné, hogy ha Magyarország – ahogy megnyerte az előző évtizedet – meg tudná nyerni az előtte álló évtizedet is – jelentette ki a miniszterelnök péntek reggel a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában az észak-macedóniai Ohridból nyilatkozva.

Orbán Viktor azt mondta: az a sok változás, ami az elmúlt időszakban bekövetkezett, megváltoztatta a világgazdaságot, és aki ehhez nem alkalmazkodik, a változások vesztese lesz.

Ehhez új eszközökre, új módszerekre és gazdaságpolitikára van szükség, ez pedig a semlegesség gazdaságpolitikája  – mondta.

A kormányfő közölte: két blokk, egy nyugati és egy keleti alakul ki most, de Magyarország nem csatlakozhat egyikhez sem, Magyarországnak az az érdeke, hogy mind a két kialakuló gazdasági blokkal élénk, erőteljes, mély gazdasági kapcsolata legyen.

Forrás: mti.hu