Akár 3 kurátor is felállhat a PTE kuratóriumából

Ahogyan arról korábban mi is írtunk, 21 magyar egyetemet – köztük a PTE-t is – kizárták az Erasmus-programból. Az ok az alapítványi modellváltás részleteiben keresendő.

A kormány most reagált erre, és egy már régóta elkészült tervezetet az országgyűlés elé vitt. Ez egyrészről 6 évben maximalizálja a tagság időtartamát – amit egyszer lehet meghosszabbítani, másrészt összeférhetetlenségi okokat is megjelöl. Ez az alábbiak:

(1) Támogatott alapítvány kuratóriumának vagy felügyelőbizottságának tagja nem lehet az, aki a megbízatásának kezdetekor
a) országgyűlési képviselő,
b) polgármester, főpolgármester,
c) a kormányzati igazgatásról szóló 2018. évi CXXV. törvény (a továbbiakban: Kit.) szerinti politikai felsővezető,
d) a Kit. szerinti kormánybiztos,
e) a Kit. szerinti miniszteri biztos,
f) a Kit. szerinti szakmai felsővezető,
g) a Kit. szerinti szakmai vezető,
h) a különleges jogállású szervekről és az általuk foglalkoztatottak jogállásáról szóló 2019. évi CVII. törvény (a továbbiakban: Küt.) szerinti szervnél foglalkoztatott köztisztviselő, vagy azt megelőző egy évben az a)-h) pont szerinti tisztséget töltött be.

A jelenlegi tagok közül ez Bódis Józsefet biztosan érinteni fogja, hiszen ő államtitkár volt, amikor kurátor lett. Mikes Éva is egyértelműen beleesik a szórásba a korábbi kormánybiztosi státuszával. Aki határeset, az Szili Katalin, ugyanis a törvény nem nevesíti a „miniszterelnöki megbízott” titulust, ami ő volt. Viszont ez az egyetlen Kormányzati Igazgatásról szóló törvény által nem nevesített titulus, és kérdés, miért maradt ki. Ez még változhat.

A másik két kurátor pozíciója az új szabály szerint nincs veszélyben, ugyanis Decsi István csak alpolgármester volt, azt pedig nem sorolja fel a törvény. Szemerey Zoltán esetében meg semmilyen korábbi pozíció nem jelenik meg.