A független társulatok támogatásával, a hazai belpolitikával és az államadóssággal is foglalkoztak a képviselők kedd reggel, az Országgyűlésben.
LMP: támogatni kell a független művészeti társulatokat
A független művészeti társulatok segítését szorgalmazta napirend előtti felszólalásában Kanász-Nagy Máté (LMP). Hozzátéve, sajtóhírek szerint Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter „arról gondolkodott„, hogy több ilyen szervezet ne kapjon támogatásokat. Azt mondta: a Nemzeti Kulturális Alap pályázatai csúsznak. A nyertes pályázatok közül többet visszaküldött a miniszter úr a kuratórium tagjainak. Azzal hogy nézzék át őket, valamint több győztes pályázatnál azt javasolhatta, hogy ezek ne legyenek támogatva. Hozzátette: a miniszter személyesen próbált közbenjárni, hogy „elmeszeljék” ezeket a pályázatokat. Azt hangsúlyozta: a polgári Magyarország eszméjének része, hogy a független, kritikus hangokra is szükség van, és támogatni kell azokat.
Válaszában Zsigó Róbert, az érintett tárca parlamenti államtitkára „fikcióknak és vádaskodásoknak” nevezte az elhangzottakat. Majd arra kérte a felszólalót, „azt soha ne kérje tőlünk számon, hogy ha gondolkodunk valamin„. A miniszter pedig el is szokta mondani, amin gondolkodik – fűzte hozzá. Hozzátette: a tárca szerint a színházak legfőbb feladata az értékek közvetítése. És ha ezt teszik, meg tudják velük találni a közös nevezőt. Az államtitkár kiemelte: a kormány 2010 óta kiemelt ágazatként kezeli a kultúrát. A fenntartó funkció gyakorlása mellett 117 kulturális beruházásnak 625 milliárd forintnál több támogatást ítéltek meg. A kulturális intézmények működésének támogatásban világelsők, lakoságarányos színházlátogatásban Európában a harmadikak vagyunk. Zsigó Róbert jelezte: a kormány és a tárca eddig is támogatta és ezután is támogatja a kultúrát, a támogatási eljárások esetében pedig mód van kifogás benyújtására.
Mi Hazánk: az emberek többsége nem jut előbbre
Apáti István (Mi Hazánk) az őszi ülésszak kezdetén a politikai helyzetet értékelve arról beszélt: a kormánnyal az a legfőbb baj, hogy a többség szerint hiába dolgoznak napi 10-12 órát, „úgysem jutnak előbbre„. Önök egy olyan társadalom- és gazdaságszervezési modellt hoztak létre, amely szerint néhány családnak mindent, a társadalom többségének pedig semmit – fogalmazott, szavait a kormányoldalnak címezve. A magyar belpolitika utóbbi hónapokban lezajlott átalakulásáról úgy nyilatkozott: „az antik és megantikolt baloldalon” már „kapuzárási pánik tört ki„, miközben megjelent a színen a Tisza Párt, egy olyan szervezet, amely „gyakorlatilag a hibalistát sorolja fel„, és „eléggé ügyesen próbálja megtéveszteni a közvélemény nagy részét„, miközben nincs programja, szemben a fő elgondolásait évekkel ezelőtt közzé tévő Mi Hazánk Mozgalommal.
Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára úgy reagált az elhangzottakra: Magyarországon a Fidesz-KDNP kormány 14 éve kétharmados felhatalmazással kormányoz, amiért hálával tartoznak a választóknak, a folyamatos választói támogatás annak visszaigazolása, hogy a kormány igyekszik első helyen kezelni az országot, a nemzetet, az emberek segítését.
forrás: mti