Szombat hajnalban szakadozni kezd a felhőzet. Az északi szél mérsékelt lesz. A hajnali minimumok 4 és 6 fok között alakulhatnak, a hidegebb a völgyekben lehet. Többfelé képződhet pára és ködfolt, melyek a reggeli órákban feloszlanak. Délelőtt folytatódik az erősen felhős idő, időnként előbújhat a nap. Az északi szél mérsékelt marad.
Délután folytatódik az erősen felhős idő, a hőmérséklet maximuma 14 és 16 fok között alakul.
Az északi szél a déli órákban átmenetileg megélénkülhet, de összességében marad mérsékelt. Este délnyugat felől egy csapadékot adó felhőtömb érkezhet, de jelentős esőre nem kell készülni. A hőmérséklet 10 fok közelébe csökken. – ígéri október első hétvégéjére a Meteo Mecsek.
Mi a hőérzet?
Míg a hőmérséklet műszerekkel mérhető, addig a hőérzet a szervezet által érzékelt hőfok, melyet több tényező is befolyásolhat. Egyrészt függ a meteorológiai viszonyoktól, többek között a szélerősségtől és a levegő páratartalmától. Szélmentes napokon például kevésbé érezzük hidegnek a levegőt, mint egyébként.
A legmegfelelőbb a 40-60% közötti páratartalom, fülledt nyári időkben, egy páradúsabb levegő jóval melegebb hőérzetet kelthet bennünk a valódi hőmérséklethez képest. Egyébként olyan emberi tényezők is hatással lehetnek hőérzetünkre, mint az életkor, egészségi állapot, testsúly. Az idősebbek például kevésbé izzadnak, ennek az az oka, hogy a kor előrehaladtával gyengül a szervezet hőleadó mechanizmusa.
Az csecsemőknek pedig még nem elég fejlett a hőháztartása, ezért kell öltöztetésükre nagyobb gondot fordítani. Szeles időben különösen tapasztalható, hogy a hőérzet és a hőmérséklet akár nagyon eltérő is lehet.
De miért érezzük szeles időben sokkal hidegebbnek a levegőt?
Ennek az az oka, hogy testünk felmelegíti a körülötte lévő vékony levegőréteget, ezzel próbálja biztosítani az állandó testhőmérsékletet. Légmozgás esetén azonban ez a vékony melegebb levegőréteg elvész, így hűvösebbnek érezzük az időt, és testhőmérsékletünk is hamarabb lecsökken.