Átadták a Kóta-díjakat :Tillai Aurél kapta a nagydíjat

Tillai Aurél karnagy, zeneszerző, professor emeritus kapta a nagydíjat, Lengyel Erzsébet zenepedagógus, karnagy, a Jász-Nagykun-Szolnoki Ének-Zenei Együttesek és Karnagyok Egyesületének elnöke, Sapszon Ferenc karnagy, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola alapítója, valamint Szebellédi Valéria karnagy, zenepedagógus pedig életműdíjat vehetett át a Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége – KÓTA díjkiosztó ünnepségén – közölte csütörtökön a szervezet az MTI-vel.

Az október 23-án az MTA Zenetudományi Intézetében tartott díjátadó ünnepségen a nem hivatásos kórus-, zenekari és népzenei élet kiemelkedő képviselőit díjazták. Az elismeréseket a szövetség szakmai bizottságainak javaslatai alapján ítéli oda a szervezet. A KÓTA-díjakat 14 kategóriában 26 díjazott vehette át – áll a közleményben.

Kiemelték: Tillai Aurél karnagy, zeneszerző, professor emeritus a magyar kórusélet emblematikus személyisége. Kórusaival, a Pécsi Egyetemi Kórussal, a Mecsek Kórussal és a Pécsi Kamarakórussal – melynek 66 éve áll az élén -, mindig a legmagasabb szintű produkciót nyújtotta, Európa-szerte hetven versenydíjat nyert.

Lengyel Erzsébet zenepedagógus, karnagy, a Jász-Nagykun-Szolnoki Ének-Zenei Együttesek és Karnagyok Egyesületének elnökeként több évtizede vesz részt a KÓTA munkájában, énekkari és népzenei területen egyaránt – írták.

Sapszon Ferenc Kossuth-díjas karnagy, a nemzet művésze, a MMA rendes tagja, a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola alapítója, művészeti vezetője és karnagya, a KÓTA tiszteletbeli elnöke, a magyar kórusművészet kiemelkedő személyisége. Kórusaival számtalan rangos díjat nyert bel- és külföldön egyaránt – áll a méltatásban.

Szebellédi Valéria Liszt- és Artisjus-díjas karnagy, zenepedagógus a magyar kórusművészet kiemelkedő egyénisége, a világhírű Magnificat Kórus alapítója, a Kodály-koncepció nagy tudású képviselője itthon és külföldön egyaránt. A Magnificat Leánykar és a Vox Caelestis Vegyeskar karnagyaként számtalan hazai és nemzetközi versenyen, kórusolimpián ismerték el nagydíjakkal, közönségdíjakkal és kategóriagyőzelmekkel a munkáját, együtteseinek zeneiségét, hangzáskultúráját, kiváló repertoárját – közölték.

Karnagy kategóriában Dohány Gabriella és Igaliné Büttner Hedvig kapott díjat, kórus kategóriában az Erkel Ferenc Vegyeskart és Cseri Zsófia karnagyot, a Padragi Bányász Férfikart és Kanyárné Grünvald Petra karnagyot ismerték el.

Tanári munkásságáért díjat kapott Rápli Györgyi zenepedagógus, karnagy, szaktanácsadó, a zeneszerzői elismerést pedig Barabás Árpád zeneszerző, valamint Köteles György zeneíró vehette át.

Díjat kapott továbbá Dombi Józsefné Kemény Erzsébet főiskolai tanár, korrepetítor, Szekér Bernadett zongoraművész, zenetanár, Bálint Lászlóné, a Ceglédi Kardos Pád Pedagógus Énekkar kórustitkára, Horváth Ákos, a Szentendrei Musica Beata Vegyeskar kórusénekese, Rikker Józsefné Molnár Irén, a Mözsi Bartók Béla Nőikar kóruselnöke, a Deszki Népzenei Együttes és Népdalkör, Lex Orsolya Valéria népi ének oktató, néprajzos, Rácz Gyula népzenész, zenepedagógus, a Nagyrédei Asszonykórus, a Sárréti Népi Együttes, valamint a Pilisszentiváni Vegyeskórus.

Posztumusz Kóta-díjjal tisztelegtek Gerenday Ágnes (1951-2023) karnagy, a KÓTA Művészeti Bizottságának volt elnöke, valamint Mocskonyiné Tallér Edit (1941-2022) zenetanár, karnagy, szaktanácsadó előtt.

A mecénás kategória díjazottja Rónaszékiné Keresztes Monika zenetanár, szakmai tanácsadó és Szalay Szilvia zenetanár, a Szlovákiai Magyar Zenebarátok Társasága elnöke lett.

Forrás: mti.hu