Almás, fahéjas, szegfűszeges, narancsos illatok mindenhol
Ősz van, hamarosan beköszönt a tél és az időjárás is hidegre fordul. Igazi bekuckózós időszak következeik, amikor sokan az otthon melegéből, egy puha takaróval és egy forró itallal figyeljük a természet változásait. Az ősz gyönyörű színeit, felváltja majd a kopár, deres táj látványa, melyet itt-ott megbont az örökzöldek tündöklése. Ha szerencsénk van esik majd a hó és a puha hótakaró beteríti majd a földeket és fehér kabátba öltözteti a fákat, bokrokat. Ehhez az időszakhoz tartoznak illatok, ízek, ételek és italok is, olyanok, melyeket jellemzően ilyenkor érzünk, ilyenkor fogyasztunk. Ezek közé tartozik a fahéj, a szegfűszeg, a mézeskalács, az almás sütemény és narancs illata, mely átjárja szívűnket, beköltözik az otthonunk, minden apró szegletébe.
Szezonális gyümölcsünk az alma, melyből piacokon, boltokban rengeteg fajta közül választhatunk. Az alma vitamindús, egészséges táplálékunk, melyből ma már rengeteg mindent készíthetünk. A lekvár, a kompót és a gyümölcslé mellett főzhetünk belőle levest, mártást is. De kiváló alapanyaga lehet salátáknak, köreteknek egyaránt. Az alma nagyon jól társítható más gyümölcsökkel, zöldségekkel. Egyik legelterjedtebb fűszere a fahéj. Ebből a gyümölcsből rengeteg sütemény varázsolható az asztalra, piték, rétesek, felfújtak, fánkok, muffinok torták és természetes a palacsinta. Az interneten számos receptet tálálhatunk. Legismertebb ilyen édesség az almás pite, melynek számtalan változata létezik. Sok családban generációról generációra száll a bevált recept. De reform, diétás, gluténmentes, vegán verziót is találhatunk.
Almás morzsatorta sós karamell krémmel Kálci konyhájából
„Minap egy menüs helyen ebédeltünk és desszertet is kértem. Bevallom sosem ettem korábban morzsasüti-t. Evés közben úgy éreztem valami nagyon különlegeset fogyasztok. Utánaolvastam és meglepődtem, hogy mennyire egyszerű és szuper, mert kevés alapanyagból áll és pillanatok alatt összedobható süti. Kis csalafintasággal még tovább fokozható az almás morzsatorta íze.” – írja a szerző.
Íme a recept! A pontos mennyiségekért kattintson az oldalra!
Torta:
A lisztet a vajjal és a cukorral összemorzsoljuk. Pont akkor jó, ha még kicsit darabos.
Az almát meghámozzuk, majd kicsumázzuk végül kis kockákra vágjuk. Egy kb 24 cm átmérőjű kerek formába vagy hasonló méretű szögletesbe rakjuk az almakockákat, majd megszórjuk a lisztes, fahéjas cukorral és összeforgatjuk. Erre szórjuk az összemorzsolt „tésztát”. Én a markomban direkt összenyomtam és úgy morzsoltam rá. Előmelegített sütőben alul- felül sütésen 180 fokon, kb 1 óra alatt szép barnára sütjük. Én a legvégén a légkeverést is bekapcsoltam, hogy piruljon kicsit a teteje.
Sós karamell krém:
Cukrot nagyon kis lángon karamellizáljuk egy edényben, ha már szép barna és nincs benne cukor, akkor beletesszük a vajat, majd ha felolvadt, akkor a beleöntjük a tejszínt és egy kiskanál sót rakunk hozzá. Tovább melegítjük alacsony lángon, amíg minden karamell feloldódik benne és bugyogni nem kezd. Amikor tejszínt rakjuk bele, akkor megkeményedik a karamell, de ne aggódjunk ez feloldódik idővel. Amikor kihűlt kis üvegekbe tölthetjük és hűtőben sokáig eláll. Ha kihűlés után úgy érzed, hogy sűrűbbet szeretnél, akkor legközelebb kevesebb tejszínt adagolj hozzá.
Összeállítás:
Egy tányérra teszünk a kihűlt karamell krémből, majd erre teszünk egy adag almás morzsatortát. Tejszínhabbal díszítjük az almás morzsatorta tetejét. Még különlegesebb, ha vanília fagyit rakunk rá.