Novemberben közepére már hazánkban is beköszönt a téliesen zord időjárás, amely veszélyt jelenthet a háziállatokra, a haszonállatokra és a vadon élő állatokra is egyaránt, ezért a hideg, téli időszakban ők is fokozott odafigyelést igényelnek.
Különösen veszélyeztetettek a gazdátlan, kóbor állatok, amelyek a fagyok beköszöntével egyre gyakrabban keresik az emberek közelségét, igénylik a segítségünket. A felelős állattartás komoly kiadásokkal jár, de ne hagyjuk elkallódni, elpusztulni a gazdátlan kisállatokat sem.
Most egy olcsó, és könnyen elkészíthető eszközt mutatunk be ahhoz, hogy segíteni tudjunk egy kis menedékkel a bajba jutott, gazdátlan kutyusoknak, cicáknak vagy akár haszonállatoknak is.
A fotón látható menedék kartonpapírból, műanyag flakonokból készült, borításához felhasználható a műanyag szemeteszsák. A menedék stabillá tételéhez fontos, hogy az alsó flakonokat homokkal, földdel töltsük meg, hogy a szél ne tudja elfújni.
A műanyag flakonokat ragasszuk fel a kartonpapírra. Ne feledjük az alsó flakonokat megtölteni földdel! Állítsuk össze a menedéket. Borítsuk be műanyag fóliával, vagy esetleg műanyag szemeteszsákkal, így tegyük vízhatlanná.
Napjainkban a műanyag palackok visszaváltásának idejét éljük, de a menedék elkészíthető például kiürült és kimosott ecetes vagy étolajos üvegekből is. Igazi luxuslakká tehetjük, ha sikerül szereznünk bele száraz szénát, szalmát, falevelet, amiben elbújhatnak a menedéket kereső kisállatok.
Az egyre inkább elharapódzó hidegben az állatok nagyobb energiát igényelnek a testhőmérsékletük fenntartásához, amely különös kihívást jelenthet az állatmenhelyeken, valamint az utcán.
Az egyéni gondoskodás mellett a közösségi összefogás kulcsfontosságú a civil állatvédő szervezetek és az általuk gondozott gazdátlan állatok megsegítésében: mindenki segíthet, legyen szó anyagi támogatásról, önkéntes munkáról, vagy csak a társadalmi tudatosság növeléséről.
A folyamatosan a szabadban, fedél nélkül kallódó állatoknál a hideg fokozhatja a már amúgy is meglévő egészségi problémákat, mint például az ízületi gyulladást. A téli, hűvös időben az állatok viselkedése is nagyban megváltozik, számos állat több időt tölt pihenéssel, hogy kevesebb energiát használjon el. Ebben az időszakban fontos biztosítani a megfelelő táplálékot és a menedéket a szabadban tartott állatok számára ahhoz, hogy fenntarthassák megfelelő a testhőmérsékletüket és energiaszintjüket.
A hideg, téli időszak közeledtével fontos, hogy az állattartók megfelelő előkészületeket tegyenek a gondozásukban lévő állatok védelmében, ez magában foglalja a megfelelő szigetelésű vagy éppen fűtött búvóhelyek biztosítását, valamint a rendszeres állatorvosi vizsgálatokat, különös figyelemmel a hideg időszakban fokozottan érintett állategészségi problémákra.
Forrás: mti.hu