Az ELTE elutasítja a kirekesztő megnyilvánulásokat

Az ELTE elutasítja a kutatás szabadságát és a szakmai teljesítményt politikai alapon vagy más kirekesztő szempont alapján megkérdőjelező megnyilvánulásokat. Ezt közölte honlapján a felsőoktatási intézmény szombaton.

A közlemény szerint a szélsőséges és politikai alapon diszkrimináló megnyilvánulások – „még ha azok csak egyes egyetemi polgárok egyéni álláspontját is tükrözik” – súlyos károkat okoznak az egyetem közösségének és az intézménynek.

Leszögezték, hogy az intézmény elhatárolódik minden olyan megnyilvánulástól, amely az ELTE polgárainak szakmai munkáját azok politikai nézetei és közéleti szerepvállalása alapján minősíti. Vagy politikai alapon kérdőjelezi meg bárki jogát ahhoz, hogy az egyetemen tanulhasson vagy kutathasson.

Az ELTE megkérdőjelezhetetlen és korlátozhatatlan értéknek tekinti a tudomány szabadságát. Ami tudományegyetemi működésének, valamint a nemzetközi mércével is mérhető kutatási és oktatási kiválóságának alapja.

A tudomány szabadsága elválaszthatatlan részének tekinti azt is, hogy a tudományos műveket és tudományos teljesítményeket kizárólag azok minősége, és ne a szerző személye alapján ítélje meg.

Az ELTE vallja azt az intézményi alapelvet is, hogy a különböző gondolkodású, vallású, politikai és ideológiai meggyőződésű egyetemi polgárok alkotnak független szakmai közösséget, amelyben nincsen helye a kirekesztésnek.

Az előzőekben megírtuk, hogy Polyák Gábor egy posztban azt írta: A kormány minden nap beletörli a mocskos talpát az ELTE-be. Polyák Gábor az ELTE Média és Kommunikáció Tanszékének docense, a Művészetelméleti és Médiakutatási Intézet igazgatója Facebook-oldalán fejtette ki véleményét.

forrás: mti