A baranyai gazdasági, köz- és sportélet, közismert személyiségének elhunytáról szóló gyászhírt Kiss Endre fia, Beleznay Endre színművész jelentette be vasárnap a Facebook-oldalán.
A baranyai bankár, szenior tájékozódási futó, korábbi atléta és kosárlabdázó Pécs és Baranya gazdasági és közösségi életének kiemelkedő alakja volt, vasárnap, életének 82. esztendejében hunyt el. Kiss Endréről elsősorban sportolói, sportvezetői és közösségszervezői életét részletező nekrológot közölt a PVSK, amelyet alább közlünk:
Türelemmel viselt, hosszan tartó súlyos betegség után, életének 81. évében elhunyt dr. Kiss Endre a PVSK Tájékozódási Futó szakosztályának kiemelkedő alakja, aki 1943. március 7-én született Hódmezővásárhelyen. Gyermekkorában több sportágat is kipróbált, egyebek mellett atletizált és kosárlabdázott is.
1961-ben ő dobta a Nagy Lajos Gimnázium győztes kosarát, amellyel megnyerték az országos középiskolai döntőt. Élete alaposan megváltozott, amikor megismerkedett a sportok királynőjével, az atlétikával.
A 100, 200, 400, 800 méter voltak a kedvenc számai, akkor már együtt edzett a későbbi olimpikon Honti Róbert középtávfutóval, akihez élete végéig őszinte barátság fűzte. Honti Róbert így emlékezett egykori barátjára:
„Bandi igazi közösségi ember volt, aki, bárhol is dolgozott a civil életben, mindig a sportot tekintette legfontosabb teendőjének.Támogatta azokat, akik valamilyen sporttevékenységet végeztek, vagy akár amatőr szinten sportoltak. Én sokat köszönhetek neki, felnéztem rá, szinte testvérként kezeltem, a PVSK-ban együtt készültünk az atlétika versenyekre, edzésekre. Nagyon fog hiányozni nekem.”
A 4×800-as váltó tagjaként 1959-ben országos bajnokságot nyert, majd későbbi I. osztályú minősítést szerzett.
1973-ban új szerelem kezdődött az életében, a tájékozódási futás. Viszonylag későn, 30 éves korában váltott sportágat. Egyszer fent futott a Mecseken, és belecsöppent egy tájfutóverseny közepébe, és azonnal megkedvelte a sportágat.
Számos hazai és nemzetközi versenyen indult, és később, edzőként is nagyon sokat tett a sportág népszerűsítéséért. Munkájának köszönhetően a PVSK 1979-ben nyerte el először az ország legjobb tájfutó szakosztálya címet. Eredményeire a válogatott vezetői is felfigyeltek, és felkérték a Monspart Sarolta által vezetett női válogatott másodedzőjének, amely a világbajnokságon a 6. helyezést érte el.
Dr. Kiss Endrét hosszan tartó kapcsolat fűzte a PVSK női kosárlabda csapatához, amelyet a Szigetvári Takarékszövetkezet elnökeként hosszú éveken keresztül támogatott is. Két cikluson keresztül tagja volt a PVSK Elnökségének.
A fiatal tehetségeket támogató Baranya Megyei Príma Díj egyik megalapítója, a díjátadók szervezője és tevékeny résztvevője volt. Demján Sándor 2011-ben Kiss Endrének a „VOSZ címzetes alelnöke” címet adományozta. 2009-ben Pécs városától Tüke Díjat, míg Komló és Szigetvár városától Pro Urbe díjat kapott. 2013-ban Áder János köztársasági elnöktől a takarékszövetkezetek fejlődése érdekében végzett sokirányú munkája, valamint eredményes szakmai-közéleti tevékenysége elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkereszt kitüntetést vehette át.
A PVSK elnöksége sok évtizedes eredményes munkásságáért 1999-ben Aranygyűrű kitüntetésben részesítette.
Emlékét örökké őrzi a PVSK nagy családja.