Jelentős arányban pusztulnak az őzek a Dél-Alföldön – írja a Délmagyar. Csongrád-Csanád megyében a beszámoló szerint 2000 után jelentős növekedésnek indult az őzek egyedszáma: 14 240-ről 2022-re megduplázódott, 29 ezres lett. Ez az állomány azonban alig két év alatt 24 ezerre csökkent, ami 20 százalékos pusztulást jelent. Ha a teljes Maros-Csongrád Tájegységet vesszük alapul, akkor pedig már 30 százalékos csökkenésről kell beszámolni.
A cikk szerint az őzpusztulás okai között elsősorban az élőhelyek romlása, a vízhiány és az éghajlatváltozás találhatók. Soós László, a Maros-Csongrád Tájegység fővadásza példaként említette az újonnan megjelenő gombafajokat is, amelyek idegrendszeri károsodást okozhatnak az őzeknek.
Az idei brutálisan aszályos nyár és a korai betakarítás miatti táplálékhiány is óriási károkat okoz az őzeknek. A szervezetükben elszaporodhatnak a külső és belső kórokozók, paraziták, ami miatt az állatok rossz állapotban várják a telet. Emellett pedig a különböző ragadozók, például a sakálok is szaporodásnak indultak, ami komoly veszélyt jelent számukra.
Soós László szerint a rendszernek csak kis eleme a vadgazdálkodás. A területen 60-70 éve jelent meg az őz, akik aztán birtokukba vették a földeket. A természetes élőhelyüket folyamatosan fejlesztik a szakemberek: csendereseket telepítenek, itatókat helyeznek ki, vadföldeket művelnek, vagy éppen gyérítik a ragadozókat.
Forrás: 24.hu