Madáretetőket és a hallgatók által készített egyedi grafikájú madárodúkat, valamint az ökológiai diverzitást elősegítve denevérodúkat helyeztek ki a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának (PTE MIK) parkjába, amelyet madárbarát környezetté igazítva az intézmény megkapta a Madárbarát Munkahely címet. A kar oktatói, munkatársai és hallgatói a jövőben ellenőrzik, karbantartják az odúkat, a téli időszakban pedig folyamatosan etetik a madarakat. A madárbarát munkahely kialakítása ezzel nem ért véget, tervezik, hogy a jövőben más típusú madárodúkat is kihelyeznek, hogy még több faj lehessen hasznos „ingatlanfoglaló”. Az intézmény parkjába madáritatók, valamint az ökológiai egyensúly fenntartásaként rovar- és méhhotelek, továbbá sünhotelek is kerülnek majd. – olvasható a Pécsi Tudományegyetem online magazinjában.
„A világ sok tekintetben átalakulóban van, emiatt átmeneteket tapasztalhatunk a világ jelenségeiben, többek között a klimatikus viszonyok is megváltoztak. A környezeti kihívásokra való válaszként a PTE Zöld Egyetem programjában is megjelenik az attitűdváltás, ami számos területet foglal magába. Fókuszában a fenntartható fejlődési célok elérését támogató környezeti, társadalmi és gazdasági felelősségvállalás található, ami valamilyen formában az ökológiai tudatosságot erősíti. A PTE stratégiai céljaival összhangban a fenntarthatóság szemlélete a PTE MIK működésében is tetten érhető, ezért is csatlakozott a közelmúltban karunk a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Madárbarát Kert programjának Madárbarát Munkahely alprogramjához. Ehhez több adminisztratív és gyakorlati kritériumnak kellett eleget tenni, amelyek közül a legfontosabb egy olyan madárbarát környezet kialakítása, amelyben a madarak hosszabb távon is jól érzik magukat” – fogalmaz Szűcs Krisztián, a PTE MIK minőségirányítási vezetője – maga is MME-tag –, akinek kezdeményezésére és közreműködésével vált valóra a projekt.
A Madárbarát Munkahely kialakításához az intézmény az MME-től kapott madárodú mellett több saját készítésű madárodúval is hozzájárult. Az ipari termék- és formatervező szakos hallgatók dr. Vasváry-Nádor Norbert szakvezető irányításával alkotótáboruk keretein belül 12 db, a kar arculatához igazított odút készítettek.
„A madarak körében a legszéleskörűbben használt ún. „B” típust vettük alapul a saját odúink elkészítéséhez. A mesterséges odúk közül ez a legszélesebb körben használt, ebbe költöznek a legalkalmazkodóképesebb, a településeken is gyakori fajok – a széncinege, a házi és a mezei veréb. A „B” típusú odúnak döntött és nyitható teteje van, ami ellenőrzéskor fontos szempont. A munka során kiemelt figyelmet fordítottunk az oldalillesztések pontosságára, valamint az esztétikára. Hallgatóink a kész odúkat a kari arculathoz igazítva szürke színű kültéri felületkezeléssel látták el, ezután festették rájuk a MIK emblémát, illetve kreatív módon az odúk oldalára különböző madár-, gyík-, rovarmintákat fújtak” – összegezte a hallgatói munka fázisait Vasváry-Nádor Norbert.
A Pécsi Tudományegyetem online magazinjának teljes írását IDE kattintva olvashatják!