November 30: András-napja

November 30., András-napja egyben a téli évnegyed kezdőnapja is, és mint ilyen, a népi hagyomány szerint egy kiváló férjjósló, párjósló cselekmények egyik legfontosabb napja. A legbiztosabb eredmény elérése érdekében ezért egykor a lányok egész nap böjtöltek.

A népi jóslás előírásai szerint a lányok este tükröt, férfi alsóruhadarabot tettek a fejük alá, és azt remélték, hogy megálmodják jövendőbelijük nevét.

Mindezek mellett például még párjósló cselekmény volt az András-pogácsa készítése is. Ebben az esetben három pogácsát sütöttek, mindegyikben egy-egy férfinévvel. Kitették a küszöbre, s amelyiket a legkésőbb vitte el a kutya, a benne levő cédulán szereplő nevű személy lesz a jövendőbeli.

András-naphoz különböző hiedelmek között található például az András-napi derelyefőzés. A lányok egykor 8-10 cédulára fiúneveket írtak, majd a cédulákat derelyébe gyúrták. Amelyik derelye először feljött a víz tetejére, azt gyorsan kikapták, s felolvasták a cédulán lévő jövendőbelijük nevét.

Természetesen a fiúk, a legények is kíváncsiak voltak a jövendőbelijükre, ezért ők sem maradhattak le jóslásokban a lányoktól. Ők 13 cédulát írtak lánynevekkel. Lucáig egyenként eldobálták a cédulákat, az utolsónak maradt cédulán találták a menyasszonyjelölt nevét. A lányok is gyakorolták szinte mindenfele a párjóslásnak ezt a fajtáját.

A november 30-i András-nap egyben időjósló nap is. Hagymakalendáriumot készítenek. Íme hozzá a recept:

„Egy jókora fej vöröshagymát négyfele vágtak, és ízekre szedtek. Kiválasztottak 12 egészséges lemezt, mindegyikbe egy csipetnyi sót szórtak. A lemezeket sorban egy tányérba tették, közben megjegyezték, melyik milyen hónapot jelöl. Feltették a kemence tetejére. Újév reggelén megnézték, hogy melyik hónap lemezén olvadt el a só, az esős lesz. Amelyikben nem volt víz, az száraz lesz”.

András napjához kötődő időjósló szokások szerint, ha András napján esik az eső vagy a hó, ezt követően 40 napig esik, amennyiben ezen a napon fagy, és még a libát is megtartja a jég, locsogós, vagyis sáros lesz a karácsony.

Elődeink András-napkor gyümölcsfa-ágat is tettek vízbe, azt felhelyezték a kemence vállára. Ott a kellemes melegben karácsonyig szépen kivirágzott. Ha először az ág alsó részén jelentek meg a virágok, akkor a tél eleje lesz zord. Ha a közepe, akkor január végére erős tél várható, ha pedig az ág hegyén virágzott ki az ág, akkor a tél vége fele köszönt be majd a nehéz idő, fagy, jég, havazás.

Egykor András-napkor kezdődtek a karácsonyi előkészületek, például a disznóvágások, disznótorok, ezért nevezik disznóölőnek is.  Andrással befejeződnek a zajos mulatozások, András-nap éjfélkor pedig beállt a csend ideje, az advent.

Forrás: Facebook/JPM/Penavin Olga: Népi kalendárium