„A rockzenének nagyon sok fajtája van, ami a nagyközönség számára is befogadható”

Szombaton este a Depresszió lép fel a Pécsi Estben az „Egy életen át 20” turné keretein belül. A koncert során a korábbi klasszikusnak számító lemez minden dala eljátszásra kerül, e mellett számos klasszikus Depresszió-dal is elhangzik majd. A zenekar frontembere, Halász Ferenc a koncertsorozatról, valamint a zenekar további terveiről osztotta meg gondolatait szerkesztőségünkkel.

Az őszi „Egy életen át 20” turné központi témája a 20 évvel ezelőtti lemezetek lett. Hogyan jött az ötlet, hogy e köré építetek koncertsorozatot?

A 2002-es lemezünknek, az „Amíg Tart”-nak már korábban volt egy tízéves jubileuma, az egy nagyon jól sikerült és emlékezetes koncert volt, ezért is lett egy 20 éves jubileuma is, amikor kapott az album egy bakelit kiadást és egy újrakiadást, amit nagyon szerettek az emberek. Tehát nem ez az első ilyen turnénk.

Az „Egy életen át” lemez azért nevezhető klasszikusnak a mi történetünkben, mert ekkor vált szélesebbé a zenekar közönségbázisa, ekkor játszották a televízióban legtöbbször a zenekar számait, ekkor léptünk át a budapesti klubkoncertekből a Petőfi csarnokba, szóval fontos mérföldkő volt a zenekar életében. És az elmúlt évek alatt sokszor felmerült az az igény, hogy miért nem ebből a korszakból játszunk több számot. De egy koncert műsorába limitált számú dal fér bele. Ezért gondoltuk, hogy ha már szeretik az emberek ezt az albumot, akkor nekünk is érdekes tematika lenne.

Most meg már azt érezzük, hogy bevált az elképzelés. Jó volt látni, hogy felnőtt emberek jönnek el gyermeki lelkesedéssel, hogy az ő meghatározó dalaik szólnak a koncerten. De természetesen nem csak a múltidézésről szól ez a turné, van a koncertnek egy olyan része, ahol a frissebb dalainkat és a zenekar legnépszerűbb dalait is játsszuk.

A jubileum alkalmával megjelent újra az „Egy életen át” lemez, bakelitváltozatban is. Tartalmilag változott az album az eredetihez képest?

Az album borítója – mind a CD-n, mind a bakelitlemezen – kapott egy ráncfelvarrást. Tartalmilag viszont nem változtattunk. Úgy gondoltuk, hogy ez egy díszkiadás legyen, mivel a közönség az eredeti formátumot akarja. Így aki korábban nem jutott hozzá ehhez az albumhoz, az most ebben a formában hozzá tud.

A jelenlegi rajongótábornál mi a tapasztalat? Inkább régi rajongók vannak a koncertjeiteken, vagy sikerült új embereket is bevonzani?

Ezen az őszi koncertsorozaton – a korábban elmondottak miatt – nagyobb arányban vannak a régi rajongók. De egyébként szerencsére elég vegyes a kép. A zenekar indulásakor (az ezredforduló idején – szerk.) az akkori fiatal generációt fogtuk meg, de ahogy haladt előre az idő, felnőttek a rajongók, valamint idősek is csatlakoztak hozzánk, meg érkezett az új generáció is.

Ha a követőinket nézzük, a közösségi oldalakon, akkor elég pontos adatokat tudok mondani: a fő korosztály nálunk a jelenlegi 25-35 éves korosztály, de mindenféle más korosztályból hallgatnak minket, még a legidősebb generációból is, ami számomra nagyon megtisztelő és meglepő, de jó érzés látni, amikor valaki 60 év felett is csápol a koncerteken.

2014-ben talán első rockzenekarként szerepeltetek a Dal c. műsorban. Mi volt akkor a motivációtok?

Ennek kettős motivációja volt. Nekem ez azért maradt meg a fejemben, mert édesanyám minden évben nézi az Eurovíziós műsorokat és mindig felmerült, hogy én miért nem indulok, de azt mondtam neki, hogy ott nem nagyon hallgatnak rockzenét. De aztán elkezdtünk játszani az ötlettel és akkoriban született meg a „Csak a zene” c. dal, amely nem erre a versenyre íródott, de minden olyan kritériumnak megfelelt, ami indulási feltétel volt. E mellett ekkoriban már azt az időszakot éltük, amikor a televíziók – 1-2 tematikus csatornát leszámítva – nem játszották a zenekarok videóklipjeit, maximum 1-1 beszélgetős műsorban háttérként.

Ezért úgy voltunk vele, hogy nézzük meg, hiszen a feltételek adottak, és mi úgy gondoljuk, hogy a rockzenének nagyon sok fajtája van, ami a nagyközönség számára is befogadható, illetve lehet ezt televízióban és rádióban is lejátszani. De sajnos ekkoriban egy teljes elzárkózás volt ettől a stílustól a médiában és mi ezt próbáltuk egy kicsit feszegetni. E mellett akkor ez még egy nagyon nagy nézettségű műsor volt, és már csak ezért is érdemes volt megmutatni az új dalunkat egy ekkora platformon.

Bár többször már nem tértünk vissza – úgy is terveztük, hogy ez csak egyszeri alkalom lesz – de így is egy fantasztikus kaland volt számunkra és azt gondolom, hogy ezzel kinyitottuk a kaput más zenekaroknak, akik jól szerepeltek, sőt, az AWS később meg is nyerte a hazai válogatót, ami egy hatalmas örömöt és büszkeséget jelentett számunkra.

A mostani koncertsorozat december 21-én lezárul. Mik a jövő évre a terveitek?

Számos tervünk van, nagyon mozgalmas ez az időszak. Jövőre a zenekar lesz 25 éves, és tervezünk egy nagyszabású budapesti koncertet és utána egy turnét. E mellett készül az új lemez, és jelenleg úgy látjuk, hogy 2025 őszén meg is tud majd jelenni. Úgyhogy tele vagyunk tervekkel és feladatokkal!

Köszönöm szépen az interjút!

A pécsi koncertről több információ itt érhető el.