Magyarország legmagasabb helyi politikusi fizetését szavazták meg kedden Pécsett

Ahogyan arról a tegnapi napon írtunk, drasztikus tiszteletdíj-emelésről döntött tegnap a pécsi közgyűlés. Az előterjesztést öt képviselő – Talabér Ádám (Mindenki Pécsért), Varga Tamás (Mi Hazánk) Hankó Viktória (Kétfarkú Kutya Párt), Nyőgéri Lajos (MSZP) és Háber István (Fidesz) nem támogatta.

A számokat szintén leírtuk előző cikkünkben: egy bizottsági elnök az eddigi 552.520 forint helyett, annak több mint dupláját,1.220.940 forintot kereshet, egy bizottsági tag képviselő díjazása 348.960 forint helyett 803.250 forintra emelkedett, míg az alapdíj az eddigi 290.800 forint helyett 642.600 forintra emelkedik. Érdekes kérdés azonban, hogy vajon ezek a számok mekkorák országos szinten. Megvizsgáltam az összes budapesti kerület és valamennyi megyei jogú város esetén, hogy mekkorák jelenleg a tiszteletdíjak. Erről írok egy rövid összefoglalót.

Az alapdíj a legmagasabb

642.600 forintos alapilletmény a legnagyobb az országban, ennél sehol sincs több. A második legnagyobb egyébként Józsefvárosban található – 550.000 forint – de van olyan budapesti kerület, ahol csak 80.000 forint az alapilletmény, ha a képviselő nem végez bizottsági munkát. Az országos átlag 311.543 forint.

Az egy- illetőleg két bizottsággal rendelkező tagok illetményénél is mindösszesen egy budapesti kerület előzi meg a városunkat (Pesterzsébet). Egy bizottság esetén az országos átlag 537.337 forint, két bizottság esetén 714.464 forint (itt a pécsi illetmény összege 963.900 forint).

A tanácsnokok és a bizottsági elnökök is „dobogósok”

Az 1.220.940 forintos bizottsági elnöki illetmény a harmadik legmagasabb az országban Pesterzsébet és Soroksár mögött. Az országos átlag 714.464 forint, de van ahol 300.000 forint jár csupán ezért a státuszért. Az azonos összegű tanácsnoki díj, szintén a harmadik, ebben már megelőzzük Pesterzsébetet, Szeged viszont beékelődik elénk. Az országos átlag 713.497 forint.

A bizottsági elnöki státusz kapcsán pedig külön izgalmas, hogy ezt az 1.220.940 forintos összeget nem csak az elnökök, hanem az alelnökök is megkapják, így akár az is lehetséges, hogy 23 képviselőből 18-nak ez az összeg szerepel majd a bérpapírjain. Ez egyébként megint nem egy gyakori jelenség, a legtöbb vizsgált településen vagy nem volt extra díjazása az alelnöknek, vagy egy az elnöki és a tagi illetmény közötti pénzösszeget kapott.

A korrektséghez azért hozzátartozik, hogy nem zárható ki, hogy más területeken is lesz még decemberben változás. Ugyanakkor azt látom, hogy a vizsgált önkormányzatok kb. kétharmada az elmúlt 2 hónapban módosította a képviselői díjakat, így nem valószínű, hogy most év végén megint változtatnának. Ahol pedig a minimálbérhez viszonyított illetmény jár, ott már a vizsgálatokat a 2025-ös összeggel hajtottam végre. Tehát nem valószínű, hogy 2-3 önkormányzatnál többen lenne év végi változás, azt meg végképp nehezen tudom elképzelni, hogy ezek a változások olyan mértékűek lennének, amelyekkel a pécsi összegek elé kerülnének.

Ezek után azt gondolom, hogy mindenféle demagógia és színjáték nélkül tehető fel a kérdés: tényleg meg kellett ezt szavazni?