December 13-át, vagyis Luca napját még az is ismeri, aki nem követi figyelemmel sem a vallási szokásokat, sem pedig a népszokásokat. Talán ez azért is alakult így, mert Luca-napjához rengeteg hagyomány és népszokás, jóslás, tiltás, játék kapcsolódik.
Az köztudott, hogy ezen a napon kell elkezdeni a Luca-szék készítését, de többek közt a lányok ilyenkor tudhatják meg jövendőbelijük kilétét.
A népi megfigyeléseket követők a néphagyomány szerint Luca napjától figyelik az időjárást. A megfigyelést karácsonyig, tehát december 24-ig kell folytatni. összesen 12 nap időjárását kell megfigyelnünk ahhoz, hogy megtudjuk, hogy az előttünk álló év 12 hónapja milyen időjárást rejt. Ehhez jegyezzük fel, hogy a hónap megfelelő napján a tizenkettőből, milyen is az időjárás. Ha esik, akkor esős, ha száraz, akkor a hónap is száraznak várható.
A népszokásokban, hiedelmekben gazdag december 13-ai nap Szent Luciáról kapta a nevét, akiről a legenda úgy tartja, hogy egy előkelő olasz család leánya volt. Édesanyja súlyos betegsége miatt zarándokoltak el Cataniába, Szent Ágota sírjához. A csoda megtörtént, mert Lúcia édesanyja meggyógyult, és Szent Ágota megsúgta az alvó Lúciának, hogy hitével is meg tudta volna gyógyítani az édesanyját. A csodás eset után az anya ígéretet tett lányának, hogy nem fogják őt férjhez adni, és a hozománya fölött maga rendelkezhet, amit Lúcia aztán a szegényekre fordított. Luca féltékeny vőlegénye rossz szemmel nézte mindezt, főképp amikor ráébredt, hogy elesett a házasságtól, és vele a lány busás hozományától. Bosszúból arra vetemedett, hogy bíróság elé citálta volt menyasszonyát, ahol Lúcia megtagadta az áldozat bemutatását a pogány isteneknek. Büntetésül a nyilvánosházban való megbecstelenítést szabták ki reá, de olyan nehézzé vált a teste, hogy nem tudták elmozdítani. Válogatott, kegyetlen kínzások után ítélték halálra, és mikor a torkába kardot döftek, még akkor sem halt meg azonnal, hanem a hitre tanította a népét. Szent Luca a is lelkét csak azok után tudta csak kilehelni, amikor egy pap feladta neki az utolsó kenetet.
Luca-nap tilos:
Luca-napjához az ünneplés mellett tiltások is jócskán kötődnek, mert eleinknek egykor Luca-napon tilos volt fonni, sütni, mosni, és nem volt ajánlatos kölcsönadni sem, mert úgy tartották, hogy a Luca-napján elkért dolgok többé soha nem kerültek vissza a házhoz, hanem azok a boszorkányok kezére kerülnek.
Luca-napi jóslások:
Napjainkban is élő hagyománya, ami még a városokban is tartja magát, az a szokás, hogy Luca-napon ültessünk búzát, mert ezzel a keltetéssel a következő év termését, illetve az egész év bőségét tudjuk megjósolni. A Luca-napján elültetett búzaszemeknek karácsonyra ki kell csírázniuk, hogy sűrű zöldjük megmutassa a jövő évi bő termést. Amennyiben a csíráztatás még a kemence közelében sem sikerül, és ritkásan nő ki a búza, akkor kevés termésre számíthatnak a gazdák. A lányok Luca-napon főzzenek 12 gombócot. Mindegyikbe egy férfi nevet rejtsenek, és amelyik gombóc legelőször a víz felszínére jön, az megmondta mi lesz a férjük neve. Eleink a következő év időjárására is jósoltak ebben az időszakban. Luca-naptól kezdve 12 napig jegyezzük fel a napok időjárását, mert ezek a napok megmutatják a következő év 12 hónapjának a meteorológiáját, mert a napokhoz tartozó hónap vagy száraz lesz, vagy hideg, vagy esős, vagy fagyos, és így tovább.
Luca-napi játékok:
Az egykor a fiatalok körében nagyon népszerű volt az úgynevezett Lucázás, vagy más néven a kotyolás, ami elsősorban a fiúgyermekek szórakozása volt. Luca-napján a legények egykor házról házra jártak, és termékenységvarázsló rigmusokat szajkóztak, némi anyagi juttatásért cserébe. Ez a szokás többnyire Nyugat- és Dél-Dunántúlon terjedt el hazánkban. A fiatalok a házakba betérve engedélyt kértek a kotyolásra, az engedély megszerzése után kezdték csak el az éneküket. Viszont amelyik házba nem kaptak a betérésre engedélyt, azt a házat hajnal felé megtréfálták, és akkor a gazda kereshette a kiskaput a cseresznyefa tetején, az ólajtót a háztetőn, vagy takaríthatta a háziasszony a mérhetetlen mennyiségű szalmát az ajtó elöl.
Luca-napi munkák:
Luca-naphoz kötődik az egyik legismertebb hagyományunk, amely a szólás-mondásaink között is jelentős helyet kapott. Ez pedig a Luca-szék készítése. December 13-án, Luca-napján kell elkezdeni kifaragni a Luca-széket. A munkát pedig úgy kell végezni, hogy minden nap csak egyetlen műveletet szabad rajta elvégezni, de karácsony szentestéjére mindenképpen készen kell lennie, hiszen az éjféli misére magunkkal kell vinnünk, hogy arra állva megláthassuk a tömegben a boszorkányokat.