Ismét Pécsre jönnek a legjobb dokumentumfilmek

A BIDF (Budapesti Nemzetközi Dokumentumfilm Fesztivál) 2025-ben január 25. és február 2. között, immár 11. alkalommal kerül megrendezésre a fővárosban. Ez a világ legrangosabb dokumentumfilmjeinek tematikai megkötések nélküli, egyetlen versenyfesztiválja Magyarországon. A budapesti programsorozat idején a közönség tíz vidéki városban, köztük Pécsett is ízelítőt kaphat a fesztivál filmjeiből – írja közleményében a BIDF.

A 2025-ös rendezvénysorozat folyamán hét dokumentumfilm kerül bemutatásra négy nap alatt az Apolló Moziban, ezúttal január 30. és február 2. között. A filmeket eredeti nyelven, magyar és angol felirattal vetítik. Minden vetítés után szakmai beszélgetést szervezünk, amelyen az adott téma pécsi szakértői, többek között újságírók, civil és egyetemi szakemberek vesznek részt.

A dokumentumfilmek aktuális és különleges témákat dolgoznak fel. A négy nap során megismerkedhetünk egy idős holland növénytermesztővel, aki még a régi módszerek segítségével próbál talpon maradni (Az utolsó földműves).

A második napon egy szegénysorból származó spanyol tinédzserrel találkozhatunk, aki abban lát kitörési lehetőséget, hogy nagyapja álmát valóra váltva, torreádor lesz (A fiú és az arany köpeny). Kína is képviselteti magát a fesztiválon egy olyan filmmel, amelyben a feleség-férj-szerető szerelmi háromszöget egy profi „szerető-elválasztó” segítségével bontják szét, megmentve ezzel a házasságot (Volt szerető, nincs szerető).

Oroszországban a hatalommal való szembenállás új formáit ismerhetjük meg egy ellenzéki politikus, egy oknyomozó újságíró és egy „méreg-gyáros” tudós történetén keresztül (Ellenméreg). Ukrajnában pedig egy szinkronúszó ikerpár és csapatuk küzdelmeibe tekinthetünk be, álmuk kijutni a párizsi olimpiára, a háború miatti áramszünetekkel, rakétatámadásokkal és egyéb borzalmakkal dacolva (Sellőlányok viharban).

A bosznia-hercegovinai Zenica a világ egyik legszennyezettebb városa az ott működő kokszoló üzem a legalapvetőbb környezetvédelmi előírásokat figyelmen kívül hagyó termelése miatt, amely ellen egy egyetemi professzor veszi fel a küzdelmet (Zenica felett az ég). Végül Indiába látogatunk, ahol megismerkedhetünk egy fiatalasszonnyal, aki, több ezer társához hasonlóan, földműves férje öngyilkossága után gyerekeit egyedül neveli, és igyekszik a családi gazdaságot is fenntartani, miközben gyászával is próbál megbirkózni (Menetelés a sötétségben).

A fesztivál megnyitójára és nyitófilmjére január 30-án, csütörtökön 17:00 órakor kerül sor, a BIDF pécsi programsorozatát Zag Gábor alpolgármester nyitja meg. A megnyitó után Az utolsó földműves című dokumentumfilm vetítésével kezdődik a program, amely után szakmai beszélgetésre is sor került.

Jegyek és további információk ide kattintva érhetőek el.