Leállt a TikTok az USA-ban

A TikTok videómegosztó alkalmazás működése szombat este leállt az Egyesült Államokban, és eltűnt az Apple és a Google alkalmazásboltjaiból. A lépés a vasárnap hatályba lépő törvény előtt történt, amely előírja a 170 millió amerikai által használt platform leállítását. Donald Trump megválasztott elnök azonban jelezte, hogy valószínűleg 90 napos haladékot ad a TikToknak a tilalom alól, miután hétfőn hivatalba lépett – közölte a Reuters.

A TikTok az alkalmazáson keresztül értesítette felhasználóit a helyzetről: „A TikTokot betiltó törvény lépett életbe az Egyesült Államokban, ez sajnos azt jelenti, hogy egyelőre nem használhatod a TikTokot. Szerencsére Trump elnök jelezte, hogy amint hivatalba lép, együtt fog dolgozni velünk egy olyan megoldáson, amellyel visszaállíthatjuk a TikTokot. Kérjük, maradjatok velünk.” A kínai ByteDance tulajdonában lévő TikTok leállása, még ha átmeneti is, jelentős hatással lehet az Egyesült Államok és Kína kapcsolataira, az amerikai belpolitikára, a közösségi médiapiacra és az alkalmazástól gazdaságilag és kulturálisan függő amerikaiak millióira.

Először fordul elő

A Portfolio összefoglalása alapján az Egyesült Államok történetében először tiltottak be egy jelentős közösségi médiaplatformot. A kongresszus által elsöprő többséggel elfogadott törvény széles körű felhatalmazást ad a hivatalba lépő Trump-kormányzatnak arra, hogy betiltsa vagy kérje más kínai tulajdonú alkalmazások eladását. Trump az NBC-nek nyilatkozva kijelentette:

A 90 napos hosszabbítás az, amit valószínűleg meg fogunk tenni, mert ez a megfelelő. Ha úgy döntök, hogy megteszem, valószínűleg hétfőn bejelentem.

A TikTok, amelynek az amerikaiak közel fele a felhasználója, kisvállalkozásokat hajtott és erős hatással volt az online kultúra alakulására, pénteken figyelmeztetett, hogy vasárnapra megszűnik az Egyesült Államokban, hacsak Joe Biden elnök kormánya nem nyújt biztosítékot az olyan vállalatoknak, mint az Apple és a Google, hogy a tilalom életbe lépésekor nem kell végrehajtási intézkedésekkel szembenézniük. A bizonytalanság miatt a felhasználók alternatívákhoz, köztük a kínai RedNote-hoz menekültek. A riválisok, a Meta és a Snap részvényeinek árfolyama ebben a hónapban emelkedett, mivel a befektetők a felhasználók és a hirdetési bevételek beáramlására számítanak.

A TikToktól függő marketingcégek sürgősen készenléti terveket készítettek. Egy vezető ezt „égnek állt a hajuk” pillanatként jellemezte, miután hónapok óta a hagyományos bölcsesség azt sugallta, hogy az alkalmazás működésének fenntartására megoldást fognak találni. Voltak arra utaló jelek, hogy a TikTok visszatérhet Trump alatt, aki „politikai megoldást” akar a kérdésben. A kínai cég vezérigazgatója, Sou Ce Csöv tervei szerint részt vesz az amerikai elnöki beiktatáson, és vasárnap találkozik Trumppal. Több érdeklődő is felbukkant a gyorsan növekvő vállalkozás iránt, amely elemzők becslése szerint akár 50 milliárd dollárt is érhet. Médiajelentések szerint Peking arról is tárgyalt, hogy a TikTok amerikai tevékenységét eladná Elon Musknak, bár a vállalat ezt tagadta.