2025. január 10-én olvashattak oldalunkon arról, hogy a baranyai Liget település Ligetkék Színjátszó Köre mutatkozik be a hónap végén a fővárosi Nemzeti Színházban.
2025. január 25-én, több mint húsz magyarországi és határon túli színjátszó csoport, köztük a Baranya vármegyét képviselő ligeti Ligetkék Színjátszó Kör mutathatta be előadását a X. Pajtaszínházi Szemlén Budapesten, a Nemzeti Színházban.
A jubileumi, X. Pajtaszínházi Szemlén, 19 vármegye 19 településének színjátszó csoportja, valamint három Kárpát-medencei társulat adta elő az elmúlt hónapokban készült produkcióit. Ezen a napon színpadra kerültek a fővárosi Nemzeti Színházban vígjátékok, vidám stílusgyakorlatok, mesejátékok és népi színművek, valamint Molnár Ferenc és Móricz Zsigmond klasszikus műveinek színpadi feldolgozásai.
A ligeti Ligetkék Színjátszó Kör még 2024 nyarán kapta azt a megtisztelő lehetőséget, hogy ők képviseljék Baranya vármegyét a X. Pajtaszínházi Szemlén Budapesten, a Nemzeti Színházban.

Így aztán a baranyai település, Liget színjátszói január 25-én a budapesti Nemzeti Színház Gobbi Hilda Színpadán mutatkoztak be nagy sikerrel a fővárosi közönség, és az érdeklődők előtt.
A Ligetkék Színjátszó Kör, a lelkes baranyai csapat, a „Naplopó Jankó házassága” című darabbal debütált a fővárosi színpadon, a darab témája pedig mi is lehetett volna más, mint a falusi élet örömei és annak kihívásai.
A vidám, humorral teli falusi komédiát Gyöngyösiné Szűcs Gabriella óvónő írta. A csoportot Vargáné Szabó Gabriella, a település polgármestere vezeti. A színjátszók munkáját Bagossy László rendező, drámapedagógus segítette, mégpedig kiválóan. A színdarab bemutatását a Nemzeti Művelődési Intézet támogatta és szponzorálta.

A színjátszó kör sikerét Ligeten és Budapesten az is előmozdította, hogy a Ligetkék Színjátszó Kör tagjai 2024 év szeptembere óta heti rendszerességgel, lelkesen, és mindvégig jó hangulatban készültek az előadásra, és közben az amatőr ligeti színjátszók egy igazi csapattá kovácsolódtak, és a munkájuk nyomán elért sikereken felbuzdulva már tervezik is a további közös munkát, és a fellépéseket.
Az amatőrökből verbuválódott ligeti csapat tagjait a színpadkép és a színpadi mozgás kialakításában Bagossy László mentor segíti. Napjainkban már a próbák sem csupán a színpadi jelenetek tökéletesítéséről szólnak, hanem egy igazi liget kulturális közösség építésről is.

Novák Irén, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) művészetért és közösségi művelődésért felelős helyettes államtitkára 2025. január 25-án, a Nemzeti Színházban a program megnyitóján kiemelte:
a Pajtaszínházi Program hozzájárulhat ahhoz, hogy a vidéki, kisebb településekről megmutatkozó tehetségeket a jövőben akár a hazai nemzeti színházak jeles művészeiként ismerhesse meg a közönség.
A helyettes államtitkár fontos sikernek nevezte, hogy a programban résztvevő településeken erős közösségek jöttek létre.
A Nemzeti Művelődési Intézet tájékoztatása szerint a Pajtaszínház Programot 2014-ben indította az intézet a Magyar Teátrumi Társasággal együttműködve mintaprogramként, olyan településeken, amelyeken korábban ugyan működött színjátszó kör, ám ez az évek során elhalt, azonban a lehetőséget látva sokak részéről erős szándék mutatkozott a színjátszó hagyományok felelevenítésére, illetve annak megőrzésére.
Íme, egy kis vidám videó a Ligetkék Színjátszó Kör budapesti, Nemzeti Színházbeli élményeiről:
Forrás: mti.hu