Brutálisan emelték Győrben a felügyeli bizottsági tagok tiszteletdíját

Pintér Bence győri polgármester vétója miatt hétfőre rendkívüli közgyűlést hívtak össze, hogy másodszor is megtárgyalják az önkormányzati cégek igazgatóságaiba, illetve felügyelőbizottságaiba delegált tagok tiszteletdíjának emelését. Az előterjesztés másodszor is simán átment – írja a Telex.

Pintér a rendkívüli közgyűlésen azzal indított, hogy a Fidesz-KDNP frakció „sportot űz” abból, hogy a megállapodásokat felrúgja, ezért van „folyamatos háborúzás” a városban. Az előterjesztés beterjesztője, Borsi Róbert (Fidesz-KDNP) képviselő a többi mellett arra hivatkozott, hogy a cégenként érintett három-hat felügyelőbizottsági tag fizetése elenyésző kiadást jelent a többszáz főt foglalkoztató önkormányzati vállalatoknál. Szerinte a polgármester „túl sok sci-fit vagy krimit olvas”, amiket pedig a közösségi oldalán publikál, nem állják meg a helyüket.

A vita egy pontján elhangzott, hogy a város egyik legnagyobb cégének (Győr Projekt) felügyelőbizottsága egy belső átvilágítás szerint elemi hiányosságokkal működött. Az évi négy ülés helyett például csak hármat hívtak össze 2021-ben, a hozott határozatokat nem vezették át a nyilvántartásba, és még más hiányosságok is voltak a működésükben. Ehhez képest téma most a tagok fizetésemelése.

A vitába jól érzékelhetően a polgármester mögött álló Tiszta Szívvel a Városért (TSZV) Egyesület állt bele, a Fidesz-frakció nem nagyon vette fel a kesztyűt. Annál a pontnál sem, amely az önkormányzati médiabirodalom igazgatójának havi 700 ezres autóbérlését feszegette, ami Győrben napok óta téma. Antal Imre (Fidesz-KDNP) bizottsági elnök ugyanakkor megígérte, hogy valamennyi autóbérlésnek utána fog nézni, az adatokat bekérette.

Minimálbér feletti tiszteletdíjak

A vétót január 27-én, a közgyűlés után jelentette be Pintér Bence polgármester. Hiába, mert a közgyűlés erőviszonyai nem kedveznek neki. A 22 fős győri közgyűlésben 14 mandátuma van a Fidesz–KDNP-nek, a polgármester mellett a helyi ellenzéki összefogásnak (TSZV – LMP–Zöldek – Momentum – MSZP) mindössze 4 képviselője van. A testületben még két csoport szerzett mandátumot, a Borkaival Közösen a Jövőnkért egyesületnek 2, a Civilek Győrért egyesületeknek 1 tagja ül az új testületben.

A felügyelőbizottsági tagok fizetésemelését az ellenzékben lévő polgármester és frakciója ellenezte, de a közgyűlési többség simán megszavazta az előterjesztést, amely szerint van cég, ahol a minimálbér (jelenleg bruttó 290 ezer forint) kétszeresét kapja az igazgatóság elnöke (580 ezret havonta, szintén bruttó), az igazgatósági tagok és az fb-elnökök a minimálbér 160 százalékát (416 ezret), a bizottságok tagjai pedig a 120 százalékát (348 ezret). Cégenként változó az összeg, de a legalacsonyabb tiszteletdíj is a minimálbér 75 százaléka (217 ezer), az átlag 100-130 százalék. Pintér Bencéék kiszámolták, hogy ez az újabb emelés 81 millió forintjába kerül Győrnek, ami azért különösen fájó most – magyarázta a polgármester –, mert a kormány az előző évhez képest további 4 milliárddal, vagyis 15 milliárddal sarcolja meg a várost. Ezért most minden forint számít, Pintér vétója ennek szól. A közgyűlési vita során Borsi Róbert azt mondta, hogy 81 helyett ők 12,3 millió forintot számoltak kiadásként.

Felelősséggel is jár…

Az éremnek természetesen van másik oldala is: az előterjesztést benyújtó fideszes képviselő, illetve a mellette szavazók azzal érveltek, hogy egy elavult, 17 éves rendeletet kellett a helyére tenni. Az fb-tagok ugyanis a vagyonukkal felelnek (bár erre a rendszerváltás óta nem volt példa Győrben), őket tisztességgel meg kellett volna már eddig is fizetni. Most itt az alkalom.

A polgármester válasza erre az volt, hogy „a város cégeinek nagy része százmilliós mínuszokban van, a Győr Projektnél az ellenőrzési osztály visszásságok sorát tárta fel, a hulladékszállításért felelős GYHG-nál 2020-2021-es évre NAV nyomozás zajlik; a negyedéves felügyelőbizottsági üléseken mégis gond nélkül mennek át negyedéves beszámolók”.

Csak összevetésként: Pécsett jelen pillanatban egyik városi cég felügyelő bizottsági tagjai sem kapnak ekkora tiszteletdíjat. Néhány cég esetén a tiszteletdíj összege meghaladja a bruttó 100.000 forintot, ám nem ritka az ennél jóval kisebb összegű díj sem. A Pécsi Városfejlesztési Zrt.-nél például az elnök 60.000, a normál tagok 20.000 forint juttatásban részesülnek havonta.

Borítókép forrása: 24.hu