2025-os év gyógynövénye: a páfrányfenyő

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya 2025-ben a páfrányfenyőt választotta az év gyógynövényének.

A napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvendő páfrányfenyő vagy még közismertebb nevén, a ginkgó (Ginkgo biloba) Kelet-Ázsiában őshonos, Magyarországon dísznövényként ültetett növény, a világ legősibb fennmaradt fafaja, amelynek legyező alakú leveleit a távol-keleten évszázadok óta alkalmazzák gyógyászati célra.

A hazánkban is kapható, korszerű ginkgó készítmények a levél flavonoidokra és terpenoidokra standardizált kivonatát tartalmazzák.

Napjaink modern fitoterápiája a páfrányfenyőt elsősorban az agy vérellátásának zavarából eredő, vagy degeneratív megbetegedései okozta memóriazavar, koncentrációképesség-csökkenés, demencia, szédülés és fülzúgás kezelésére javasolja.

A páfrányfenyőt vagy ginkgót (Ginkgo biloba) alkalmazzák még előszeretettel a perifériás artériás betegség (PAD) tüneteinek a csökkentésére is.

A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság Gyógynövény Szakosztályának az év gyógynövénye választással a célja, hogy tevékenységével hozzájáruljon a gyógynövények szakszerű alkalmazásának egyre szélesebb körben történő terjedéséhez.

A páfrányfenyő vagy ginkgó (Ginkgo biloba) kiváló roboráló, mert a hatóanyagai javítják az egész testben a vér áramlását, a vérkeringést, növeli a sejtek oxigénfelvevő képességét, remek értágító hatással rendelkezik, ezért is remek roboráló szer, továbbá hatékonyan kezelhető vele a visszértágulat. Mindezek mellett beválhat még a hideg végtagok, a lábgörcsök és a Raynaud-szindróma tüneteinek enyhítésében is, csakúgy, mint a perifériás keringési problémák kezelésében. A páfrányfenyő vagy ginkgó (Ginkgo biloba)  hatóanyagait tartalmazó készítmények fokozzák az anyagcserét, az izmok és a bőr jó vérellátását. A páfrányfenyő vagy ginkgó (Ginkgo biloba) hatóanyagainak gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően eredményesen gyógyítható vele az aranyér, egyéb gyulladásos folyamatok – például az ízületi gyulladás – és az impotenciazavar is. – olvasható a páfrányfenyő vagy  ginkgót (Ginkgo biloba) jótékony hatásairól a benu.hu oldalon.