Súlyosabb büntetés kiszabását kérte Ilia Péter fellebbviteli ügyész a Szegedi Ítélőtáblán csütörtökön azzal a két férfival szemben, akik az elsőfokú ítélet szerint 2000-ben egy kecskeméti diszkó kidobójaként meggyilkoltak egy férfit.
A Kecskeméti Törvényszék tavaly áprilisban társtettesként előre kitervelten, aljas indokból elkövetett emberölés bűntettében mondta ki bűnösnek a jelenleg 50 és 52 éves vádlottakat, és őket tizenhárom és fél év fegyházbüntetéssel sújtotta.
Az elsőfokú ítélet szerint a két férfi kidobóként dolgozott a kecskeméti Silver diszkóban, ahol 2000. október 1-jén, hajnalban, ittas állapotban megjelent a későbbi sértett. Az egyik vádlott a tánctéren odament a 24 éves férfihoz, hogy eltávolítsa a szórakozóhelyről. Szóváltás, majd dulakodás alakult ki, a vádlottak ököllel, illetve egy teleszkópos bottal, viperával is megütötték a férfit. Kivezették a diszkóból a sértettet, ahol újból bántalmazták, aki ettől elvesztette eszméletét és összeesett.
A vádlottak, mivel tartottak a felelősségre vonástól és a szórakozóhely hírnevét is meg akarták őrizni, úgy döntöttek, hogy az eszméletlen férfit nem hagyják életben, az esetet vonatbalesetnek fogják álcázni.
A magatehetetlen sértettet a bejárattól 100-150 méterre futó vasútvonalhoz vitték, és a sínek közé fektették abban bízva, hogy a vonatgázolás okozta sérülések elfedik a bántalmazások nyomait is.
A magára hagyott sértettet mintegy negyed óra múlva egy 29-38 km/h sebességgel közlekedő vonat elgázolta, amitől a helyszínen életét vesztette.
A haláleset miatt először közigazgatási eljárás indult, és mivel idegenkezűséget nem állapítottak meg, az ügyet lezárták. A rendőrség egy orgazdaság miatt indult eljárás során jutott olyan információkhoz, amelyek alapján nyomozás indult. Az áldozat maradványainak exhumálását követően az orvos-, nyom-, fizikus- és antropológusszakértő együttes vizsgálata megállapította, hogy az elhunyt koponyáját a vonatgázolás okozta sérülésen kívül több más fizikai behatás is érte. A vádlottakat végül 2022. november 29-én fogták el.
Ilia Péter ügyész perbeszédében kifejtette, az elsőfokú bíróság megalapozott tényállást állapított meg, hatályon kívül helyezésre okot adó eljárási szabálysértés nem történt. Az emberölés minősített esetének büntethetősége pedig sem az elkövetéskori, sem az elbíráláskori jogszabályok alapján nem évül el.
Az ügyész úgy fogalmazott, abban az esetben, ha az elkövetők kiléte közvetlenül az eset után kiderül, a bíróság bizonyosan életfogytig tartó szabadságvesztést szabott volna ki, az időmúlásra tekintettel azonban a törvényszék helyesen járt el, hogy határozott idejű büntetéssel sújtotta a vádlottakat, ennek tartama azonban aránytalanul enyhe.
Vaskúti András ügyvéd szerint az áldozat halálát vonatbaleset okozta, ahogy azt a korábbi közigazgatási eljárás megállapította. A korábban évtizedekig bíróként dolgozó védő szerint, ha azonban mégis megállapítható lenne idegenkezűség, a bűncselekmény már elévült.
Az ügyvédek szerint sérült a vádlottak védekezéshez és hatékony védelemhez való joga, mert a védelem – az igazság kiderítése szempontjából lényeges – bizonyítási indítványait elutasította a törvényszék, ezért hatályon kívül helyezésre lenne szükség.
A vádlottak az utolsó szó jogán ártatlanságukat hangsúlyozták és ügyvédeikhez hasonlóan szavahihetetlennek nevezték a rájuk terhelő vallomást tevő tanúkat, akik közül többek ellen is büntetőeljárás folyt és csak a kedvezmények reményében beszéltek a 2000-ben történtekről.
Forrás: mti.hu