A farsang a karácsonyi ünnepi időszakot követő vidám mulatságok ideje. A farsang kezdete minden évben január 6-a, Vízkereszt napja, és a farsangi mulatságok időszaka egészen húshagyókedd éjfélig tart, ami 2025-ben március 4-ére esik. A farsang időszakát hagyományosan a vidám lakodalmak, bálok, mulatságok, népünnepélyek jellemzik.
2025-ben a farsangi időszak kiemelt dátumai:
- Január 6. (Vízkereszt): A farsangi időszak kezdete.
- Február 14. (Valentin-nap): A szerelmesek ünnepe.
- Március 2. (Farsangvasárnap): A farsang farka kezdete.
- Március 3. (Farsanghétfő): Busójárás Mohácson.
- Március 4. (Húshagyókedd): A farsangi időszak vége.
- Március 5. (Hamvazószerda) Farsangi időszak lezárása, Nagyböjt kezdete.
Hamvazószerda a negyven napos nagyböjt kezdete a katolikus liturgiában:
A hamvazószerda is mozgó ünnep, melynek időpontja a húsvétvasárnaptól függ. Húsvétvasárnaptól kell visszaszámolnunk 46 napot, ami a hagyomány szerint negyven hétköznap és szombat összesen, így megkapjuk a nagyböjt időszakának kezdetét. Hamvazószerda március 5-ére esik 2025-ben.
A Mohácsi Busójárás március 3-i, farsanghétfői, illetve a március 4-i, húshagyókeddi programját IDE kattintva olvashatják!
A legismertebb magyarországi farsangi népszokás főszereplői, a mohácsi busók az elmúlt hétvégén tartották a 2025-ös évi farsangi, többnapos télűző mulatságukat, hogy majd a húshagyókeddi koporsóégetéssel végleg elűzzék a telet.
A busók hagyományos öltözetben, bocskorban, vagy csizmában, fehér vászongatyában, a bundájukat kifelé fordítva, derekukon birkabőr kötéllel vagy lánccal összekötve, amelyre egy, vagy több kolomp van kötözve, és a legfontosabb busókellék: a többnyire fűzfából faragott, festett busómaszk.
Az ilyenkor szokásos zajkeltés és ijesztgetés eszközeit is viszik a busók magukkal: nem maradhat otthon a kereplő, a buzogány, a hosszú fakürt, a favilla. A rémisztő, ördögi álarcot viselő busó párja a „szép busó”, a sokac népviseletbe öltözött, arcát fátyollal eltakaró női alak.
A mohácsi farsangi alakoskodás ugyancsak jellegzetes figurája a jankele. Jankelének legtöbbször fiúgyermekeket szoktak öltöztetni, a maskarájuk rongyos ruha, arcukat ronggyal, harisnyával, zsákkal takarják el.
A mohácsi sokacok farsangolása mára a város közös ügyévé vált, s évről évre egyre nagyobb turisztikai érdeklődés mellett zajlik. A busójárás hírnevéhez és növekvő látogatottságához nagyban hozzájárult az UNESCO döntése, amelynek nyomán 2009-ben felvették a mohácsi busójárást ’Az emberiség szellemi kulturális örökségének reprezentatív listájá’ -ra.
Forrás: Facebook/ Pécsi Néprajzi Múzeum – a Janus Pannonius Múzeum Néprajzi Osztálya