Ezen a hétvégén, 2025. március 8-án, szombaton a Meteo Mecsek szervezésében is ellátogathatnak Sellyére, a Batthány-Draskovich kastély körüli parkba és megcsodálhatja a Sellyei Arborétumban a márciusi tavasz csodálatos virágát, az illír sáfrányt.
A Meteo Mecsekkel Pécsről vonatos kirándulás keretében fognak eljutni Sellyére, Szentlőrinci átszállással. Az arborétumban lesz bő másfél óra, mikor is kényelmesen végig lehet majd járni a virágzásokat.
Találkozó a vonattal és a szervezővel: 10:15 órakor a pécsi vasútállomás várócsarnokába, a vonat 10:43 perckor indul Szentlőrincre, onnan a másik vonat pedig 11:32 perckor. Ajánlott megváltani a Baranya vármegye 24 órás napijegyet, ez 999 Ft-ba kerül, és korlátlan utazásra jogosít Baranyán belül. Akik autóval érkeznek Sellyére, az Ormánsági étterem előtt, illetve innen úgy 200 méterre található élelmiszerbolt parkolójában tudnak parkolni. A találkozó MINDENKIVEL 12:15 körül az Ormánsági Étterem előtt lesz, innen fognak együtt indulni az arborétumba, ami ingyenesen látogatható. Visszaútban 14:10 perckor indul a vonat Szentlőrincre majd onnan a pécsi vonat 14:45 perckor vagy 15:16 perckor. Pécsre érkezés jelentősebb késés nélkül 15:15 körül, késéssel 15:30 és 16:00 között.
A túra továbbra is ingyenes, aki azonban szeretne a Meteo Mecsek becsületkasszájában tud támogatást elhelyezni, az most támogathatja, illetve ezzel elősegítheti a további túrákat.
VIGYÁZAT! A virág fokozottan védett, leszedni, letaposni TILOS! Egy virág természetvédelmi értéke 50.000 Ft!
A baranyai tájakon kirándulók már a napokban is találkozhattak az illír sáfrány földből kibukkanó, tavaszt időző bimbóival. Az illír sáfrány mindössze 5-15 cm magasságra növő, hagymagumós növény, és szépséges virágokkal örvendezteti meg a kora tavaszi túrázókat. Az illír sáfrány levelei és a virágai is tőállóak. Tőlevelei keskeny szálasak, közepükön egy fehér, vaskos hosszanti csíkkal. Virágot hártyás fellevél borítja. A lepel hosszú csövű, sötét ibolyaszínű, folt nélküli. A 3 külső lepelcimpa belső oldala lila, a külső fehér, és amit mi szinte észre sem veszünk, de a föld alatt még folytatódik. A 6 színes lepelcimpa hosszúkás, a bibeszál fonalas. Termése tok.
Az illír sáfrány pompás virágai február végén és március elején bontják ki szirmaikat. Hazánkban a leggyakrabban a lombhullató erdőkben, elsősorban gyertyános-tölgyes részeken, vagy erdeifenyővel elegyes területeken találkozhatunk a pompázó lila virágokkal.
Az illír sáfrány Magyarországon védett, tehát bármennyire is vonzza is a kezünket a csoda szép virágpompa tartózkodjunk a leszakításától, mert természetvédelmi értéke 50 ezer forint, ami természetesen szálanként értendő.
A Baranya vármegyében élőknek nem kell messze menniük, csak Sellyéig, hiszen ott egy igazán pompázatos illír sáfrány virágszőnyeget csodálhatnak meg.
A sellyei Batthány-Draskovich kastély körüli arborétum 7,65 hektáros, ami már 1965. óta természetvédelmi terület. A sellyei terület a botanikai értékei miatt került védelem alá.
A Baranya vármegyei Sellyén található arborétum számtalan ritkaságot rejt magában. Úgy tartják, hogy a sellyei arborétum Dél-Dunántúl legszebb és legfajtagazdagabb parkja, a tájban szigetszerűen egyedülálló érték.
Jelenlegi állománya 240 lombhullató és 115 örökzöld fajta. Sellye város mind területileg, mind növényanyagában jelentős zöldterületekkel rendelkező település, az utcák fásítása, az előkertek növényesítése pedig a lakók igényességét jelzik. Draskovich Ivánnak köszönhető a kastélyt körülvevő arborétum telepítése, amely már 1965 óta természetvédelmi terület.
A sellyei Batthány-Draskovich kastély és a hozzá tartozó arborétum a térképen ITT.
https://kirandulo.reblog.hu/sorban-nyilnak-a-viragok—sellyei-arboretum
Sellye egy közel 3100 fős kisváros Baranya vármegyében, a Sellyei járásban. Az ország egyik legdélebbi fekvésű tájegységének, az úgynevezett Ormánságnak központja, és egyben legnagyobb lélekszámú települése is. Sellyét többször nevezték már az Ormánság fővárosának. Sellye, Szigetvártól mintegy 20-25 kilométerre délre található, Sellyét észak felől Kákics, kelet felől Csányoszró, délkelet felől Zaláta, dél felől Sósvertike, délnyugat felől Drávaiványi, nyugatról pedig Bogdása határolja. Sellye történelméhez tartozik, hogy a település 1689-ben szabadult fel a török alól. Mezővárosi rangot először II. Józseftől kapott 1781-ben. Mezővárosi rangját majdnem egy évszázadig, 1872-ig sikerült is megőriznie. Sellye a XVIII-XIX. században lett uradalmi központ. A Draskovichok nászajándékként kapták a Batthyányaktól a sellyei uradalmat, amikor is Draskovich Károly elvette Batthyány-Strattman Erzsébetet. A település a Sellyei járás székhelye volt az 1950-es járásrendezéstől 1963 végéig. Az ormánsági település 1997 óta viselheti a városi rangot. 2013-tól pedig ismét járási székhely lett Sellye.