A tavaszi kerti munkák idején is vigyázzunk a sünökre

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) a tavaszi kertrendezés idején a lombhalmok alatt megbúvó sünök védelmére hívja fel a lakosság és az önkormányzatok figyelmét.

Az éjszakai életmódot folytató, védett (természetvédelmi értéke 25 000 Ft) keleti sün, 2014 év emlőse, előszeretettel választja nappali búvóhelyül, illetve téli álomra a kertekben, parkokban felhalmozott lombkupacokat, rőzserakásokat. A nőstények itt is ellenek, ezért az óvatlanul végzett kertrendezés könnyen a védett állatok, akár teljes családok pusztulását okozhatja. Ennek elkerülésében segít ez a menüpont.

Nem könnyű csak úgy megtalálni a rejtett, éjszakai életmódot folytató sünök nyári nappali  menedékét, hacsak nem kelünk jó korán (5-6 óra között), és járjuk be a kertet, a parkot hazafelé bandukoló sünöket keresve. De még ekkor is óriási szerencsére van szükség, mivel ezek az esetlennek tűnő állatok pillanatok alatt képesek szinte nyom nélkül eltűnni.

A sünök védelme érdekében azt ajánlják, hogy ne a vasvillával, hanem a szerszám nyelével, majd kesztyűs kézzel fentről lefelé haladva forgassuk át a halmot, így győződve meg arról, hogy nincs-e alatta sün. Az óvatosság különösen ajánlott a május-júniusi ellési időszakban, amikor a menedékekben hetekig vak és szinte magatehetetlen kölykök is lehetnek – tették hozzá.

Arra is felhívják a figyelmet, hogy soha ne gyújtsuk fel az ilyen rakásokat.

Ha egy gallyrakás megbontásakor sünfészket találunk, semmiképpen se szedjük össze a kölyköket, és kezdjük nevelgetni őket, ehelyett pakoljuk kellő vastagságú rétegben ágakat és leveleket a fészekre, majd hagyjuk a nőstényre a továbbiakat – figyelmeztettek.

Mint írták, a lakott gallyrakások elbontásával négy-öt hetet kell várni, amíg a kölykök annyira megerősödnek, hogy éjszakánként követik anyjukat a vadászatra, és más búvóhelyet találnak.

A természetvédők alternatív megoldásként javasolják lehullott lombból és gallyakból sünmenedék kialakítását, ahová szükség esetén áttelepíthetők a lombhalmok alatt megbúvó állatok.

Forrás: mti.hu, mme.hu