„Az internetes agresszió visszaszorításáról” címmel nyújtottak be törvényjavaslatot az országgyűlés igazságügyi bizottságához. Ez hivatalos törvényjavaslattá válik, ha a bizottság benyújtja az országgyűlésnek. Az anyag szerint egyéves szabadságvesztést szabhatnának ki, ha valaki kommentben más halálát, kínzását helyezi kilátásba. – vette észre a Telex. Bizonyára Önök is találkoztak már olyan agresszív hozzászólásokkal a közösségi médiában, ahol akár életveszélyes fenyegetéseket helyeztek kilátásba kommentelők. Sokszor találkozhatunk újságcikkek, közéleti személyiségek, de akár magánemberek posztjainak hozzászólásait böngészve a más életének kioltásával fenyegetőző kommentekkel. Ezek a hozzászólások félelmet kelthetenek, illetve komoly lelki problémát okozhatnak azok érintettjeiben.
A javaslat szerint akár egy évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető lesz az, aki nagy nyilvánosság előtt kommentben olyan kifejezést, ábrázolást vagy kép- és hangfelvételt használ vagy tesz közzé, ami beazonosítható személlyel vagy személyekkel szembeni erőszakos halált okozó, vagy különös kegyetlenséggel elkövetett büntetendő cselekményre irányuló szándékot vagy kívánságot fejez ki. Az indoklás szerint ez nemcsak személyek, hanem embercsoportok, közösségek elleni agresszív megnyilvánulásokra is vonatkozik.
Az indoklás szerint a gyűlölködő, más személy erőszakos halálát kívánó közlések nem tartoznak a véleménynyilvánítás során megengedhető közlési formák közé.
A törvény 2025. január 1-jén lépne hatályba.
Korábban beszámoltunk arról, hogy Ausztrália új törvényeket vezet be annak érdekében, hogy az internetes trollokat leleplezhesse. A törvény szerint a közösségi médiaóriások (mint Twitter, Facebook stb.) kötelesek lesznek adatokat szolgáltatni azokról a névtelen felhasználókról, akik rágalmazó megjegyzéseket tesznek.
Forrás: telex