A Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) döntése alapján 80 millió forintos támogatásban részesül a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány, hogy felújítsák Gobbi Hilda egykori visegrádi villáját.
Szerdán közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium az MTI-vel, hogy a Kárpát-medencei Művészeti Népfőiskola Alapítvány vállalja az ingatlan gondos helyreállítását és a méltó, Gobbi Hilda végakaratának megfelelő funkció kialakítását.
Gobbi Hilda egykori visegrádi villája a felújítása után a kultúra és a művészet otthonává válik majd. A festői környezetben fekvő Patkó-villa az egykor az egykor nagyon népszerű Kossuth-díjas színművész tulajdona és „alkotói menedéke” volt.
Egyeébként Gobbi Hilda színművésznő végakarata is az volt, hogy az ingatlan alkotóház és közösségi tér legyen majd a halála után a művészek számára. Ennek megvalósítása érdekében a Népfőiskola együttműködik a Nemzeti Színházzal – írták a ma kiadott közleményben.
Gobbi Hilda színésznő egykori villája a jövőben alkotóházként, inspiráló közegként szolgálja majd a tehetséges alkotókat – áll a KIM közleményében.
„Megrendültem ma, és ezt írhatnám keményebben is. És milyen jó lenne, ha ez a poszt – a kis videóval – sok színházi és színházszerető baráthoz eljutna. Szembesültem ugyanis azzal, hogyan néz ki Gobbi Hilda egykori visegrádi nyaralója. Pontosabban nem láttam be a házig a gaztól, a kerti dzsungeltől, a letört ágaktól, és az ikonikus patkós kerítés melletti rozsda láttán majdnem elsírtam magam. Ma épp arrafelé mentem, gondoltam, ránézek a kultikus, színháztörténeti helyre. Gobbi Hilda – aki épp 90 éve, 1935-ben lett a Nemzeti Színház tagja – hagyatékának része ez is, ahogy sok minden más is. A közös értékeink közé tartozik. Kellene hogy tartozzon. Nem hittem a szememnek, lesújtó volt a látvány. Gobbi Hilda a pontosan 60 évvel ezelőtt felrobbantott régi Nemzeti Színház gerendáit, oszlopait mentette át ide, azokat is beépítették a nyaralóba, ahogy Major Tamás irodájának, vagy Jászai Mari, Bajor Gizi, Somlay Artúr öltözőjének ajtaját szintén. A ház kulturális értéke felbecsülhetetlen: „A kő és fa építőelemeinek nyolcvan százaléka a Magyar Nemzeti Színház Blaha Lujza téri, felrobbantott épületéből származik. A házba épített régi kiskapu, melynek kilincsét oly sok nagy művészünk nyomta le naponta, s Jászai Mari, Bajor Gizi, Somlay Artúr öltözőinek ajtajai is kisugározzák a színész sorsát” – írta testamentumában Gobbi Hilda. A házat a szakmára hagyta. A Nemzetire. Kollégáktól hallottam még évtizedekkel ezelőtt, mennyire szerették ezt a helyet, s hogy Hilda azt akarta, halála után is a színészeké, rendezőké, tervezőké, alkotóké legyen – pihenőhelyként, alkotóházként. De mi történt vele? Ki tud róla valamit? Hogyan lehetne megmenteni? Ez a közös színháztörténetünk, nem hagyhatjuk így. Szeretnék tenni a megmentéséért. Hol kezdjem, hova forduljak, kit kérdezzek, ki tud segíteni, ki csatlakozik?” – írta Pokorny Lia 2025. január 27-én a Facebook-oldalán közzétett videójához., és kérése szerencsére megértő fülekre talált.