Ezen a héten Baranya vármegyébe ugyan újra visszatértek a fagyok, viszont az azt megelőző héten megtapasztalt átmeneti tavasz mégis megtette a hatását.
A Duna-Dráva Nemzeti Park a Facebook oldalán számolt be arról, hogy a hunyorfélék családjába tartozó téltemető (kikeletnyitó téltemető) (Eranthis hyemalis) sárgájában már gyönyörködhetnek is a nemzeti park területén túrázók.
A téltemető mellett a tarka sáfrányok (Crocus reticulatus) hírmondói is nyitogatják a külső levélcimpáiknak a három csíkját, és mintha a természet valamiféle verseny indított volna, aiből aztán a ligeti csillagvirág (Scilla vindobonensis) sem szeretne kimaradni, ugyanis a sokvirágú fürtjeiből már az is bontogatja a bimbócskáit.
A téltemetőről (Eranthis hyemalis) érdemes tudni, hogy a boglárkafélék családjába tartozó gumós, bokros tövű 8-18 cm magasra megnövő évelő növény. A baranyai erdőkben a korai hóvirággal együtt virágzó, de sok területen még annál korábban is nyíló védett geofiton növény. A csésze alakú, világító sárga virágai alatt a gallérozó murvalevelek szépen körös- körben állnak. A virág magános, csúcsálló, a virágtakaró külső levelei hosszúkásak, a belsők keskenyebbek, aranysárgák, a mézfejtők zsákszerűek. A világítóan sárga korai szépséges virágok mellett slénkzöld, tenyeresen osztott tőlevelei a téltemető virágzása után jelennek meg, a tavasz folyamán azonban ezek is visszahúzódnak. Tüszőtermésének apró magvait a hangyák hurcolják szét, ezzel gondoskodnak a elszaporodásukról. Hazánkban nem őshonos, mediterrán származású dél-európai faj, de jól beilleszkedett a hazai flórába, nem vált gyomnövénnyé, és ma már számos helyen megtalálható a nedves talajú gyertyános-tölgyesekben és ligeterdőkben. Nyáron nem találkozhatunk a téltemetővel, mert mint a hóvirág visszahúzódik a talajba.
Forrás: ddnp.hu