103 éve ezen a napon született a Harmadik Magyar Köztársaság első, az országgyűlés által választott köztársasági elnöke, Göncz Árpád. Az ismert politikus Budapesten látta meg a napvilágot 1922. február 10-én.
Az 1956-os forradalom után életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték, de az 1963-as amnesztiával kiszabadulhatott a fogvatartásból. A második világháború után és az 1956-os forradalom idején a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt, a rendszerváltás idején a Szabad Demokraták Szövetsége politikusa. 1990-ben tagja lett a rendszerváltás utáni első szabadon választott Országgyűlésnek, amelynek első elnökévé választották. Pozíciójából adódóan betöltötte az ideiglenes köztársasági elnöki tisztséget, majd augusztusban a harmadik Magyar Köztársaság első elnökévé választották, mely tisztségét 2000-ig viselte.
Politikai tevékenysége mellett irodalmi munkássága is közismert. Ebből legkiemelkedőbb a Gyűrűk Ura Trilógia fordítása, de számos saját regénnyel és számolatlan fordítással színesítette a magyar irodalom repertoárját.
A 2015. október 6-án elhunyt néhai köztársasági elnököt november 6-án helyezték végső nyugalomra az Óbudai temetőben. A 15 órakor kezdődő gyászszertartáson – végakaratának megfelelően – Koncz Zsuzsa és Bródy János a Ha én rózsa volnék című dallal, majd egykori ’56-os rabtársa, Mécs Imre, valamint Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát búcsúztatta.
Emlékét örökre megőrizzük!