Kedvezően alakult az elmúlt egy hét időjárása a mezőgazdaság számára: előbb csapadék hullott, majd fagyos időjárás köszöntött be, amire növényvédelmi szempontból van különösen nagy szükség – írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
Elemzésükben azt írták: a múlt hét közepén hosszú, száraz időszak lezárásaként érkezett országos csapadék eleinte többfelé hó, majd nagyrészt eső, helyenként ónos eső formájában. A Dunántúl északi felén például, ahol az idén még nagyon kevés csapadék hullott, ezúttal is csak igen kis mennyiség esett, az Alföldön és a Dunántúl déli részén azonban csökkent a csapadékhiány. A talajfelszín közeli része a Kisalföldön elég száraz, míg délen és keleten alaposan átnedvesedett. A felső egy méteres talajréteg vízhiánya főként az Alföldön csökkent számottevő mértékben, ott most 20-60 milliméter hiányzik a telítettséghez.
Az elemzés szerint péntek estétől egyre hidegebb levegő árasztotta el a Kárpát-medencét, szerdán és csütörtökön hajnalban a derült, szélcsendes időben mínusz 7 és mínusz 13 Celsius-fok közötti értékeket mértek. Napközben jellemzően 0 fok fölé melegedett a levegő, de a napi középhőmérsékletek így is mínusz 2 és mínusz 5 fok között alakultak, az elmúlt öt nap átlaghőmérséklete pedig 3-4 fokkal alacsonyabb volt az ilyenkor szokásosnál. A talajok 5-10 centiméteres rétege is sokfelé átfagyott.
A szántóföldeken ugyan a repce fejlett, jó állapotban van, ami az ősz első felére jellemző esős, de viszonylag enyhe időjárásnak köszönhetően. Viszont az októberben vetett gabonák esetén a száraz időszak többfelé egyenetlen kelést és nehézkes korai fejlődést eredményezett, elsősorban az Alföld déli részein. Ezen segített a november második felében hullott csapadék, azonban hiába volt valamivel enyhébb a december az átlagosnál, a kalászosok számottevő fejlődéséhez ez kevés volt, maradtak igen gyenge táblák.
Az idei év januárjában többször is tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt az idő előtt beindult fejlődés visszafogásához. Az enyhe időszak után viszont a kártevők és kórokozók gyérüléséhez szükséges mínusz 10 fok alatti fagyok is többfelé előfordultak már az elmúlt héten, de ahhoz, hogy ennek számottevő növényvédelmi hatása legyen, még további, hasonlóan hideg éjszakákra van szükség Magyarországon – írták az elemzők.
Az előrejelzés szerint a lassan enyhül a hideg, éjszakánként sokfelé hűl mínusz 5 és mínusz 10 fok közé a levegő, nappal viszont 3-8 fok közötti maximumok várhatók. A jövő hét elején beborul az ég, és keddtől több helyen valószínű eső, havas eső, néhol havazás. Ezzel együtt enyhül az idő, éjszakánként többfelé fagypont fölött alakul a hőmérséklet, napközben pedig 5-10 fok várható.
Forrás: mti.hu