Az igazságügyi palota elől indult el a bírók tüntetésének menete a Nádor utca felé. A Kossuth téren már a tüntetés hivatalos megkezdése előtt leállt a villamosforgalom. A Hvg munkatársának helyszíni becslése szerint akkor még csak 2-3 ezren lehettek ott. Amikor viszont elindult a menet, akkorra ennél jóval nagyobbra is nőhetett a létszám. amikor a tömeg eleje a Nádor utcában volt, akkor a vége még csak a Kossuth téren.
Itt nem voltak politikai szimbólumok, sem pártlogók, de még csak politikai jelszavak sem, a szervezők külön kérték, hogy így legyen.
Sokan szolidaritásból jöttek, olyanok akik nem az igazságszolgáltatásban dolgoznak – mondták el a résztvevők közül sokan. A HVG munkatársa több pedagógussal beszélt a menetben, akik a pedagóguskirúgások óta úgy érzik, hogy minden alkalommal ki kell állniuk a jogállamiság mellett.
Rendszerszinten hátrányos megkülönböztetésben részesülnek a bírósági titkárok, pedig sokan közülük konkrét bírói feladatokat látnak el – mondta Tóth László bírósági titkár. Érezhető köztük egy frusztráltság, annyira rosszak a karrierlehetőségeik, ezért szerinte felül kell vizsgálni a jogállásukat, és ahol bírói feladatokat látnak el, ott ugyanolyan jogállást kell adni nekik. Külön problémaként emelte ki, hogy a bírósági titkárok alkalmazottak, márpedig az azt is jelenti, hogy utasíthatóak.
- dr. Boros Katalin, a MABIE elnöke
- Kajdi Rita, igazságügyi alkalmazott, Ajkai Járásbíróság
- dr. Tóth László bírósági titkár, Fővárosi Törvényszék
- Duro Sessa IAJ (Nemzetközi Bírói Egyesület) elnöke
- Mikael Sjoeberg EAJ (Európai Bírói Egyesület) elnöke
- dr. Köszler Ferenc nyugalmazott törvényszéki tanácselnök
- dr. Baka András, Legfelsőbb Bíróság volt elnöke
- dr. Matusik Tamás, a Budai Központi Kerületi Bíróság csoportvezető bírája
- dr. Szántai Orsolya, a Veszprémi Járásbíróság bírája
forrás: HVG
fotó: facebook