Életének kilencvenegyedik évében örökre lehunyta szemét a Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, Harkányi Endre.
A Kossuth-díjas színművész idén január elején került kórházba, mert otthonában elesett, és combnyaktörtést szenvedett. Az eset után a Storynak ezt mondta:
Elestem otthon. Nem tudom, hogyan. Eszembe jutott a gyerekdal, hogy János bácsi a csatában elesett egy fűszálban. Én megbotlottam, eltörtem magam, de már jól vagyok. Gyógytornáztatnak. Nagyon jó itt. Igazán rendesek velem. Szép a hely, kiváló az ellátás. Erdőre néz a szobám. Kitekintek az ablakon, és látom a havas fákat. Nagyon romantikus a panoráma. Hárman vagyunk a szobában. Tízméteres teraszunk van, lent a sétány, a nővérek kedvesek. Mit akarjak még?
1934. március 26-án Budapesten született Harkányi Endre magyar színész. „Zsidó származása miatt az egész családja csillagos házba került, az édesanyját a nyilasok elhurcolták és soha többé nem látta, az édesapját pedig ukrajnai munkaszolgálatra vitték, ahonnan súlyos betegen tért haza s hamarosan meghalt.” „1947-ben, 13 évesen bekerült a később kultikussá vált Valahol Európában című filmbe, amelyben jobbára olyan gyerekek szerepeltek, akik a II. világháború során lettek árvák. A filmben aztán a fiatal Harkányi szájából elhangzott az a bizonyos mondat (Könyörgöm, akasszuk fel!”) amely az egész karrierjét meghatározta. A filmszerepért 300 forintot kapott, meg egy öltönyt, valamint a forgatás során egy jókora pofont Gábor Miklóstól. A forgatókönyvet olvasta, tudta, hogy jön a maflás, ám ekkorára nem számított. Éppen ezért fájdalomdíjul még kapott 30 forintot.” – írja az újságmúzeum.
Egy ideig esztergályosként dolgozott, majd 1957-ben a Színház- és Filmművészeti Főiskolán diplomát szerzett. Játszott Debrecenben, majd a a Petőfi Színházban, a Vígszínházban, a Mikroszkóp Színpadon, a József Attila Színházban és a Művész Színházban is. Jellegzetes orgánumának köszönhetően olyan animációs figuráknak kölcsönözte a hangját, mint Rigodon (80 nap alatt a Föld körül Willy Foggal), Keresztespók (Vízipók-csodapók), vagy Mézga Géza (A Mézga család különös kalandjai).
Számos díjjal ismerték már el munkásságát, Jászai Mari-díjat kapott 1962-ben, Érdemes művész lett 1982-ben.
2004-ben Ajtay Andor-emlékdíjat, Ruttkai Éva-emlékdíjat kapott, valamint, a Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztjét. Kiváló művész lett 2005-ben, de kapott még Gundel művészeti díjat, Kossuth-díjat és Harsányi Zsolt-díjat is. 2008-ban örökös tag lett a Halhatatlanok Társulatában.
Forrás: index, port.hu