Március 6: Nemzetközi Energiatakarékossági Világnap

Március 6-án tartják a Nemzetközi Energiatakarékossági Világnapot, melyről 2000 óta, az idei évben, immáron 25. alkalommal, Magyarországon is megemlékeznek.

A Föld népességének dinamikus növekedésével, és az egy főre eső erőforrások csökkenésével egyre égetőbb témává válik az energiatakarékosság és a megújuló energiaforrások használata.  Nagy kérdés azonban, hogyan lehet ösztönözni az embereket, hogy környezettudatosabban éljék mindennapjaikat.

Éppen ezért a Nemzetközi Energiatakarékossági Világnapnak kettős célja van. Egyrészt, hogy felhívja a figyelmet a környezettudatosságra, a fenntarthatóságra és az energiatakarékosságra. Másrészt, hogy cselekvésre ösztönözzön, hogy a globális megoldási módokat át tudja mindenki ültetni a saját hétköznapjaiba.

Fontos megérteni, hogy kis lépésekkel mi magunk is sokat tehetünk a fenntarthatóságért, egy élhetőbb jövőért!

Például, így lehet csökkenteni az áramfogyasztást:

Érdemes odafigyelni ezekre az apróságokra, mert a Nemzetközi Energiaügynökség jelentése szerint a háztartások teljes áramfogyasztásának 15%-át a stand by üzemmódban hagyott készülékek teszik ki.

  • A képernyőkímélő nem csökkenti a monitor energiafelhasználását, amennyiben a kikapcsolás nem lehetséges, használjuk inkább az alvó üzemmódot, de azért a legjobb természetesen az, ha kikapcsoljuk a számítógépünket.
  • Ajánlott, hogy a laptopot ne használjuk a hálózatról! Bár már vannak olyan készülékek, amelyek nem terhelik az akkumulátort, amikor fel vannak töltve, mégis az a legjobb, ha az aksi feltöltése után a gépet levesszük a hálózatról. Így energiát sem pazarolunk, és a laptopunk telepje is tovább fogja bírni.

Spóroljunk a hűtővel is:

A hűtőgép leghatékonyabban akkor működik, ha a belső hőmérsékletet +7 °C-ra állítjuk, ami 2-es, 3-as fokozatnak felel meg. Már 2 °C-nyi hőmérsékletcsökkentéssel, vagyis +5 °C-on akár 15%-kal növelhetjük a hűtőgép energiaigényét. A fagyasztóládában -18 °C elegendő a tárolásra. Érdemes rendszeresen tisztítani a hűtő hátsó oldalán lévő géprészeket, és a szellőzőnyílást szabadon hagyni. Ami pedig a mindennapi használatot illeti: meleg ételt soha ne tegyünk a hűtőbe, és a fagyasztóba is csak lehűtött ételek kerüljenek!

  • Minden háziasszony tudja, hogy a fagyasztót évente hasznos legalább egyszer leolvasztani, hogy utána hatékonyabban használja fel az energiát.
  • Figyelem, ha egy papírlap befér az ajtó tömítésénél, azt jobb kicserélni!

A fűtés-hűtés

Egy átlagos magyar szén-dioxid-lábnyoma 5,23 tonna/év, ami a világátlaghoz viszonyítva (4,79 tonna) nem számít soknak. Amerikában ez az adat 15,52 tonna, de Németországban is több, mint 9 tonna.

Az elmúlt nyáron megtapasztaltuk, hogy a téli fűtés mellett létszükséglet lett az otthonunkban a nyári hűtés. Egy átlagos magyar háztartás energiafelhasználásának 75%-át a fűtésre, illetve a légkondicionálásra fordított energia teszi ki. Magyarországon meglepően magas a lakosság által felhasznált energia aránya, ami összefüggésben állhat azzal, hogy az épületek energetikailag korszerűtlennek mondhatók. Szemléletes példa, hogy a magyar családi házak az uniós átlagnál 10%-kal több energiát fogyasztanak.

Amennyiben nincs anyagi lehetősége a nyílászárók lecserélésére, akkor érdemes sötétítőt, reluxát, redőnyt beszerezni az ablakokra. Ezekkel is tudunk spórolni néhány fokot, és természetesen ezzel néhány forintot is.

  • Fűtési szezonban ne legyenek letakarva a fűtőtestek, amelyeket rendszeresen takarítsuk le!
  • Amennyiben két napig távol maradunk otthonról, már akkor is ajánlott, hogy 15°C-ra állítsuk be a lakás hőmérsékletét. Viszont még az ennél is hosszabb téli távollét esetén bőven elég a 12°C otthonunk állandó hőmérsékleten tartására.

Forrás: greendex.hu