Rendkívüli, 2+1 szintes kiállítás nyílt szeptember 2-án a pécsi városháza tornyában. Az érdeklődők előre meghirdetett városi eseményeken, valamint egyéni regisztrációt követően tekinthetik meg ingyenesen az épület és a torony történelmét bemutató tárlatot, amit lebilincselő pécsi panoráma koronáz meg a legmagasabb szint erkélyéről.

Miért van torony a pécsi városházán? Hányszor építettek újjá az épületet a helyhatóság számára? Mi a közös a pécsi városházában, a szegedi gőzfürdőben és a kassai színházban? Egyebek közt ezekre a kérdésekre kaphatnak választ azok a vállalkozó kedvű látogatók, akik megnézik a város új, helytörténeti kiállítását.

A helyes válaszokért – és további Pécs-történeti érdekességekért – azonban alaposan meg kell dolgozni. A tárlatot ugyanis a városháza tornyának alsó két szintjén alakították ki. A város fölé magasodó torony Pécs történelmével szorosan összefonódó több évszázados múltját bemutató kiállítás azért is különleges és egyben rendhagyó, mert a torony a városháza hivatali területéről érhető el, így egy, a nagyközönség számára eddig nem látogatható épületrész nyílik meg.

– A tárlat létrehozásával egy exkluzív élményt szeretnénk kínálni a város történelme iránt érdeklődő helyieknek és turistáknak. A kiállítás mélységében foglalkozik az elmúlt több mint háromszáz évben épült városházákkal és azok legendás tornyának céljával, jelentőségével, harangjátékával. Egy panorámafotó segítségével a torony teraszáról látható jelenlegi és múltbéli belvárosi épületek ismerhetők meg. A tárlatot egy csodálatos pécsi panoráma koronázza meg, amit a résztvevők az utcafronthoz képest 223 lépcsőfok magasságából, a torony legfelsőbb szintjének erkélyéről élvezhetnek – mondta el Zag Gábor, Pécs kultúráért felelős alpolgármestere.

A toronykiállítást bizonyos városi események, mint például a Város Napja, a Turisztikai Világnap vagy az októberre tervezett Nyitott Udvarok Napja alkalmából a városháza városmarketing osztályának munkatársai által vezetett bejáráson lehet megtekinteni. Emellett előzetes egyéni regisztrációt követően is látogatható a tárlat. A maximum 10 fős csoportok regisztrációját a város honlapján elérhető felületen fogadják, és a visszaigazolását követően válik érvényessé. A toronykiállításon való részvétel ingyenes.

– Valódi pécsi összefogás révén jött létre ez a különleges bemutató. A tárlat szakmai anyagát a Janus Pannonius Múzeum munkatársai, Gál Éva, Pásztor Andrea és Várdai Levente állították össze, a forrásokat a múzeum mellett a Magyar Nemzeti Levéltár Baranya Megyei Levéltára, valamint a Csorba Győző Könyvtár biztosította, míg a grafikai tervezést és a kivitelezést egy pécsi cég, a Rubinsky Design végezte, a kiállítás elkészítését pedig a Városháza városmarketing osztálya koordinálta. A rendhagyó tárlat így azt is érzékelteti, hogy milyen alapos és látványos eredménnyel járhat a pécsiek együttműködése – foglalta össze Zag Gábor.

Forrás: Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata