Kezdődik a levendulaszezon

Jelenleg 206 hazai és 52 határon túli olyan levendulásról van tudomásunk, amely a közönség számára nyitott. – olvasható az agroinform.hu oldalon.

Bencés szerzetesekkel érkeztek hazánkba az első levendulatövek Olaszországból, és nagyon hosszú időn keresztül gyógynövényként alkalmazták a levendulát a kolostorokban.

A valódi levendula (Lavandula angustifolia) megszárított virága hivatalosan benne volt már a Magyar Gyógyszerkönyv 1871. évi első kiadásában is, de az is egy kuriózum, hogy továbbá mint hivatalos gyógynövénydrog a jelenleg hatályos VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is megtalálható.

A levendulának elismerten enyhe nyugtató, rovarriasztó, fertőtlenítő hatása van, valamint illat- és aromaanyagaiért is rendszeresen alkalmazzák.

A napjainkban reneszánszát élő levendula kiváló hatásairól korábban már olvashattak a bahir.hu oldalán.

A levendulatermesztés bölcsőjének Tihany tekinthető, ahol Bittera Gyula (1893-1970) illóolajgyáros az üzemi méretű levendulatermesztés megalapítója, 100 évvel ezelőtt Tihanyban, az 1920-as évektől kezdődően létesítette ültetvényeit. Az öreg levendulás ma természetvédelmi oltalom alatt áll.

Baranyában például az alábbi napokon a II. Levendulaszüret Magyarszéken programon gyűjthetik be a levendulakedvelők a kedvelt mélylila francia levendulájukat:

Június 8-9 – 10:00-18:00
Június 15-16 – 10:00-18:00
Június 22-23 – 10:00-18:00
Június 28-30 – 10:00-18:00

Íme, egy térkép arról, hogy Magyarországon hol talál levendulást:

A bahir.hu oldalon folyamatosan talál friss zöld híreket, információkat.