A szomszédos országokból egyre több hír érkezik arról, hogy folyamatosan emelkedik a fertőzöttek száma. Ha így megy akkor a horvát tengermellék és Zágráb akár a jövő héten átkerül a piros jelzésbe, vagyis felkerül a súlyosan fertőzött régiók listájára. Itthon szerencsére továbbra is csak 50 és 70 között mozog az új esetek száma. Gulyás Gergely a mai, szombati rendkívüli kormányinfón azt mondta: a negyedik hullám egyértelműen megindult, erre utaló jelek nálunk is vannak, de korlátozásokra egyenlőre nem kell készülni.

Szerbiában, Ausztriában, Horvátországban, és Szlovéniában azonban ismét emelkedésnek indultak a fertőzött számok.

Szerbiában figyelhető meg a legnagyobb számú növekedés a fertőződés terén, miközben aránylag korán kezdték meg az oltási kampányt az orosz Szputnyik V vakcinával. Ennek ellenére csak a lakosság mindössze 41 százalékát sikerült beoltani. Mára a fertőzöttek 90 százaléka a delta variánssal fertőződött meg. Jó tudni, hogy a delta variáns terjedését az oltottság nem állítja meg, csak a súlyos szövődmények előfordulását csökkenti.

Ausztriában az elmúlt napokban a százas nagyságrendről az ezresre váltott át az új esetek száma: augusztus 20-án 1258 új fertőzöttet regisztráltak.

Horvátországban a májusi adatok óta nem látott csúcson van a fertőzöttek száma. Az országban készülnek az elkerülhetetlen negyedik hullámra. Csütörtökön az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) közzé tette, hogy ha ez továbbra is így folytatódik, akkor a horvát tengermellék a jövő héttől Zágrábbal együtt átkerül a piros jelzésű sávba, vagyis a súlyosan fertőzött régiók listájára.

A kórházban kezelt betegek növekvő száma miatt újranyitnak a Covid-osztályok Szlovéniában – közölte a helyi sajtó szombaton. Janez Poklukar egészségügyi miniszter szerint a negyedik hullám, amely már kezdetét vette Szlovéniában, ugyan olyan erős lesz, mint a korábbiak. Szombatra 388 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki az országban. A vírus okozta Covid-19 szövődményeiben az elmúlt napon senki sem halt meg. A koronavírusos betegek közül 66-an vannak kórházban, 15-en közülük intenzív osztályon. A valamivel több mint kétmillió lakosú Szlovéniában eddig 971 753-an kaptak védőoltást, közülük 871 578-an már a második adagon is túl vannak. Ez az oltásra jogosult lakosság 46, illetve 41 százaléka. A kormány módosított a nemzeti oltási stratégiáján, és immár háromszori oltást javasol. Először a legyengült immunrendszerű és a szervátültetésen átesett betegek, továbbá az idősotthonok lakói, majd a 60 év felettiek kaphatják meg a harmadik, emlékeztető oltást. Az országban a szolgáltatások igénybevétele, a rendezvények látogatása és több munkakör betöltése is védettségi igazoláshoz kötött. Hétfőtől megszűnik az ingyenes tesztelési lehetőség, az állam csak azok számára fedezi a gyors antigéntesztek költségeit, akiknek erre munkavégzéshez van szükségük. Többek között az egészségügyi-, a szociális és idősotthonok, valamint a nevelési- és oktatási intézmények dolgozóinak. A kormány egy héttel később lépteti csak életbe azt a rendeletét, amely a határátlépés szigorítására vonatkozik. Augusztus 13-a helyett 29-től kell védettségi igazolást felmutatniuk a határon azoknak, akik csak átutazóban vannak. A szigorítás alól kivételt képeznek a 15 év alatti kiskorúak, a határ menti ingázók, azok, akik ingatlannal vagy mezőgazdasági földdel rendelkeznek Szlovéniában, továbbá a nemzetközi fuvarozók. A szomszédos Horvátországban az elmúlt 24 órában 505 új esetet azonosítottak, így a járvány kezdete óta a SARS-CoV-2 koronavírussal fertőzöttek száma meghaladta a 369 ezret. A Covid-19 szövődményeiben az elmúlt napon három beteg halt meg, ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 8298-ra emelkedett. Kórházban 258 beteget ápolnak, közülük 34-en vannak lélegeztetőgépen. A valamivel több mint négymillió lelket számláló országban eddig 1 694 827-en kaptak védőoltást – a jogosultak 41,7, a felnőtt lakosság 50,1 százaléka -, közülük 1 576 504-en már a második adagot is felvették.

Forrás: mti.hu, telex.hu