1887. május 10-én alakult meg Budapesten az Önkéntes Mentőegyesület Kresz Géza fővárosi kerületorvos kezdeményezésére. Az évforduló örömére rendezik meg ezen a napon a Mentősök Napját.

A mentés ügye 1948-ig a társadalmi egyesületek kezében maradt, akkor jött létre az Országos Mentőszolgálat és ezáltal a mentés állami feladattá vált. Napjainkban az Országos Mentőszolgálat irányítja a különböző mentőszervezetek működését, szakembereket képez, valamint országszerte oktatja az oxyológiát, azaz a mentéstant. Május 10-ét a szolgálat születésnapjává nyilvánították, ekkor ünnepeljük a Mentők Napját, amikor kitüntetéseket, pénzjutalmakat adnak át az életmentésben élenjáró orvosoknak, mentősöknek, egészségügyi dolgozóknak.

Többek között Novák Katalin köztársasági elnök is köszönetet mondott az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) munkatársainak szerdán, a mentők napján. A Sándor-palota honlapján az OMSZ megalakulásának 75. évfordulója alkalmából megjelent közleményben Novák Katalin azt írta: az elmúlt időszak különösen nagy erőpróba elé állította e hivatás képviselőit, a mentőorvosok, mentőtisztek, mentőápolók és -irányítók, valamint a gépjárművezetők azonban megmutatták, hogy az emberek rendkívüli körülmények között is számíthatnak rendületlen elhivatottságukra. „Köszönjük áldozatos munkájukat!” – zárul az államfői közlemény.