Főleg kidőlt fákról, oszlopokról, megrongált épületekről érkeznek bejelentések a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatósághoz.

A viharos erejű szél miatt országosan már több mint hatszáz bejelentés érkezett több megyéből és a fővárosból. Akár száz kilométer/órát meghaladó széllökések is előfordulhatnak. Elsősorban kidőlt fák, leszakadt ágak, megrongálódott épületek miatt érkeznek bejelentések a műveletirányítási ügyeletekre. Ezekben a percekben is zajlik a kárfelszámolás, több helyszínen dolgoznak a megyék hivatásos, önkormányzati, létesítményi és önkéntes tűzoltóegységei. Budapest XIII. kerületében, a Tüzér utcában egy épület teteje, míg Dunakeszin, a Wass Albert utcában egy társasház bádoglemeze rongálódott meg. A Pest megyei Gyömrőn, a Köztársaság utcában egy kétszintes családi ház tűzfalát döntötte meg a viharos szél. Monoron, a Pilisi úton autóra és kerítésre dőlt egy fa, míg a Bajza utcában egy lakóház kéményét rongálta meg a viharos szél. Bács-Kiskun megyében Kecskeméten, a Csabay Géza körútra riasztották a tűzoltókat, ahol egy negyven négyzetméteres sátrat borított fel a szél. Fejér megyében is több helyszínen dolgoznak a tűzoltók. Dunaújvárosban, a Béke téren egy közlekedési lámpa szakadt le, Gárdonyban, a Kőrösi Csoma Sándor téren egy lakóház kéménye mozdult el. Jász-Nagykun-Szolnok megyében például Karcagon, a Diófa utcában dolgoznak a tűzoltók, ahol egy lemezgarázst mozdított el a szél. Csongrád-Csanád megyéből is egyre több bejelentés érkezik a viharos időjárás miatt. Hódmezővásárhelyen, a Medgyessy Ferenc utcában egy veszélyesen megdőlt fa miatt kértek segítséget, a Vidacs utcában pedig egy tűzfal rongálódott meg.

A meteorológiai szolgálat másodfokú, narancs meteorológiai riasztást adott ki több megyére és a fővárosra az erős szél miatt. A délnyugati tájak és az északkeleti határvidék kivételével nagy területen kell erősen viharos széllökésekre (> 90 km/h) számítani, de helyenként akár a 100-110 km/h-t meghaladó széllökések is előfordulhatnak.

Az ilyen erős szél faágakat törhet le, fákat dönthet ki, megbonthatja az épületek tetejét.

A ház környékéről érdemes összegyűjteni és fedett helyre vinni azokat a tárgyakat, amelyeket a szél felkaphat és kárt okozhat velük. Az erős szélben kidőlő fák elszakíthatják az elektromos vezetékeket. Ha bárki elszakadt vezetékkel, veszélyes helyzettel találkozik, hívja a 112-es segélyhívó számot.

Mi a teendő szélviharban?

Pakolj össze az udvaron.

Ne indulj horgászni.

Ne rakj tüzet.

Zárd be a háziállatokat.

Ne menj recsegő, ropogó faágak, fák közelébe.

Ne vidd a gyereket a játszótérre.

Ne menj a leszakadt villanyvezeték közelébe, de jelentsd be, ha ilyet látsz.

Zárd be az ablakokat.

Figyeld a szén-monoxid-érzékelődet, a szél visszanyomhatja a levegőt a kürtőkbe.

Esetleg még annyi: hogy készülj fel áramszünetre is.

És, ha dühöng a szél, áramtalaníts.

Baj esetén pedig hívd a 112-t!

Forrás: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság

Fotó: BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság