Március 14-e a Pí világnappja, azonban nem csak ezért különleges ez a nap. Mutatjuk, mennyi minden történt már a történelem során ezen a napon.

143 éve született Albert Einstein német születésű amerikai fizikus, a relativitáselmélet kidolgozója.

Ulm, Württemberg, Németország, 1879. március 14. – Princeton, New Jersey, USA, 1955. április 18. Tudományos körökben és a hétköznapi emberek számára egyaránt a legnagyobb 20. századi tudósnak tartják. Ő fejlesztette ki a relativitáselméletet és nagymértékben hozzájárult a kvantummechanika, a statisztikus mechanika és a kozmológia fejlődéséhez. 1921-ben fizikai Nobel-díjjal jutalmazták „az elméleti fizika területén szerzett érdemeiért, különös tekintettel a fényelektromos jelenség törvényszerűségeinek felismeréséért”. Einstein vált a legmagasabb fokú zsenialitás szinonimájává, arcképe egyike a legismertebbeknek a világon. 1999-ben Einsteint a Time folyóirat az „évszázad emberének” nevezte.

218 éve született id. Johann Strauss osztrák hegedűművész, zeneszerző, karmester (Radetzky-induló).

A bécsi táncmuzsika és keringő első nagy mestere, több mint 250 kompozíciója maradt fenn.

74 évvel ezelőtt, az 1848-as forradalom 100. évfordulóján először osztották ki a Kossuth-díjakat.

Az első alkalommal 110-en részesületk ebben az elismerésben, többen poszdumusz díjként.

71 éve készült Einstein híres nyelvkinyújtós fotója.

A fotó Einstein 72. születésnapjára rendezett ünnepség után készült, amikor a fáradt tudósnak már nem volt kedve mosolyogni az újságírókra. A kép az Aydelotte házaspár autójában készült, az eredeti felvételen ők is látszanak. A fotót a UPI fotósa, Arthur Sasse készítette.

228 éve született Bem József lengyel katonatiszt, az 1848-49-es szabadságharc tábornoka.

Forrás: Wikipédia

4 évvel ezelőtt, 76 éves korában meghalt Stephen Hawking angol fizikus.

Az elméleti munkái mellett, amelyeket csak kevesen értenek, a tömegeket is meg tudja szólítani. A BBC-nek és a Discoverynek forgatott ismeretterjesztő filmjei, népszerű könyvei (az Idő rövid története) milliókhoz jutottak el, magyarázták el a modern fizika alapjait, a relativitáselméletet, az ősrobbanást, a fekete lyukakat. Kutatási területei többek között: kvantumgravitáció, fekete lyukakból instabilitása, kozmológiai infláció, húrelmélet, féreglyukak, az univerzum sűrűségmátrixa.
A ritka sorvadásos betegsége miatt szinte teljesen megbénult, számítógép és hangszintetizátor segítségével érintkezett a világgal.

139 éve halt Karl Marx német baloldali filozófus, ideológus.

Forrás: ezenanapon.hu