Fekete-Győr András és Hadházy Ákos szombati sajtótájékoztatón jelentették be, hogy a Momentum frakciója bojkottálja a parlamenti alakulóülést.

Látnunk kell, hogy a Fidesz mindent leuraló hazug és korrupt rendszere ellen nem lehet hagyományos képviselői szerepben felvenni a kesztyűt, ahogy azt Hadházy Ákos leendő frakciótársam is már többször kifejtette, új alapokra kell helyezni az ellenzéki politizálást.” – kezdte Fekete-Győr András.

A Momentum politikusa felhívta rá a figyelmet, hogy pártja nem akar a Fidesz díszellenzéke lenni és példaértékűnek tartja Hadházy Ákos, Szél Bernadett és Szabó Szabolcs eddigi munkáját. „Ezt a fajta politizálást kell felerősíteni a következő négy évben. A Momentum képviselői arra vállalkoznak, hogy a Hadházy-modellt sokszorosítsák meg.

Hadházy Ákos elmondta:Új alapokra kell helyezni az ellenzéki politizálást. 

Ameddig nincsenek garanciák arra, hogy az ellenzék elvégezhesse az ellenzék feladatát, vagyis a hatalom ellenőrzését, addig nem szabad részt venni a klasszikus parlamenti munkában. Nincsenek illúzióink arra vonatkozóan, hogy ezeket a garanciákat megkapjuk-e a Fidesztől, de követelni kell őket, ki kell őket kényszeríteni.” 

A sajtótájékoztatón a két politikus bejelentette, hogy a Momentum frakciója bojkottálni fogja az Országgyűlés alakuló ülését, amennyiben nem teljesülnek a párt demokratikus garanciát biztosító követelései:

  1. Egy pártszövetség, vagyis a Fidesz-KDNP egyoldalúan ne változtathassa meg a választási törvényeket, az önkormányzatok hatásköréről és választásáról szóló jogszabályokat;
  2. A közmédia élére konszenzussal választanának vezetőket, a közmédia ténylegesen függetlenül és pártatlanul működjön;
  3. Az országgyűlési képviselőknek az állami szervek ellenőrzéshez szükséges jogosítványait állítsa helyre az Országgyűlés;
  4. Parlamenti kisebbség is kezdeményezhesse valódi, széles jogkörökkel rendelkező vizsgálóbizottságok felállítását;
  5. Vonják vissza a feleslegesen fenntartott veszélyhelyzeti jogrendet.

Erre reagált vasárnap Facebook bejegyzésben Ungár Péter, az LMP országgyűlési képviselője.

„Az az igény, hogy a negyedik kétharmad után gondoljuk teljesen újra a politikánkat jogos. De ha azt gondoljuk, hogy a magyar emberek akkor fogják az ellenzéket választani a Fidesz helyett, ha a parlament nyitóülésén való részvételből csinálunk politikát, akkor félő, hogy nagyon rossz irányba indulunk. Szerintem elég pontosan és részletesen elmondtuk a választóknak az előző ciklusban is, hogy álláspontunk szerint ez nem teljeskörű demokrácia és az ellenzéki politizálás lehetőségei korlátozottak. Ők pedig láthatóan úgy érezték, hogy mi csak magunkról tudunk beszélni, ezért nem szavaznak ránk.

Majd a negyedik kétharmad után újra magunkról, a mi problémáinkról, a mi valóságunkról kezdünk nekik beszélni.Ezért most legyünk egyértelműek: tudtuk milyen feltételekkel lehet politizálni ellenzékből Magyarországon, de elindultunk ezen a választáson. Súlyos vereséget szenvedtünk, de ezt csak súlyosbítja, ha utólag a körülményekre próbáljuk fogni. Nagyobb vereség volt ez annál, mint amit a Fidesz túlhatalma magyarázhatna, ezért érdemes először magunkba keresni a hibát.Mi nem fogjuk bojkottálni az alakuló ülést, mert a jelenlegi helyzetben nevetségesnek éreznénk.

Nem fogunk bojkottálni semmit, mert az ellenzék korlátozott lehetőségeinek a megoldását nem a további önkorlátozásban látjuk. És nem fogunk bojkottálni semmit, mert megértettük, hogy a legelkötelezettebb ellenzéki szavazókon kívül senkit nem érdekel a siránkozásunk. Ott leszünk és el fogjuk mondani, hogy a kormány cserbenhagyta a szociális dolgozókat, hogy a klímaváltozás tragédia lesz hazánk számára, és hogy megfizetethetetlen hazánkban a lakhatás.Ennek látjuk értelmét.Lesznek az ellenzéken belüli is, akik bojkottálni fognak, akik éppen emiatt bírálni fognak minket.

Tudjuk, hogy talán ők emiatt előnyre tesznek szert velünk szemben az egyre kevesebb, egyre inkább elkötelezett szavazóért folytatott versenyben. De mi azt a következtetést vontuk le a vasárnapi eredményekből, hogy ez a verseny egyre távolabb visz a kormányváltástól, ezért a bírálatokkal együtt tudunk élni, annyit kérünk, hogy ha egy mód van rá, akkor zavarjuk le gyorsan, hogy több időnk maradjon ápolási díjról, pedagógusok fizetéséről és klímaváltozásról beszélni” – írta Ungár Péter.