Együttműködési megállapodást kötött a 2021/22-es tanévtől kezdődően a Baranya megyei Szakképzési Centrum (BMSZC), a centrum Zipernowsky Károly Műszaki Technikuma és a Pécsi Tudományegyetem (PTE).  Az együttműködést augusztus 26-án, a PTE Szenátusi termében egy sajtótájékoztatón mutatták be, ahol elhangzott, hogy a cél a szakképzési és felsőoktatási képzések tartalmi összehangolása, a technikus végzettséget szerzett diákok felsőoktatási továbbtanulásának elősegítése, vagyis a munkaerőpiaci igények még hatékonyabb kiszolgálása.

Az együttműködés első lépéseként a PTE és a BMSZC Zipernowsky Károly Műszaki Technikum okleveles technikusképzés képzési programját készítették el. A képzési program kiterjed a kötelező képzésszervezési elemekre, és bemutatja az Egyetem által szervezett képzések tudásbeszámítási lehetőségeit, az így elérhető összes kreditértéket. A képzéshez szükséges személyi, tárgyi és pénzügyi feltételeket a BMSZC biztosítja.

„Jelentős számú hallgató érkezik a PTE-re a szakképzésből, ezért is rendkívül fontos, hogy egyre jobb együttműködést alakítsunk ki. Versenyképesebb tudással rendelkező szakemberek képzésével a régió fejlődéséhez is hozzájárulunk.”

– emelte ki dr. Miseta Attila, a Pécsi Tudományegyetem rektora a sajtótájékoztatón.

A sajtótájékoztatón elmondták, hogy a szerződő partnerek megállapodtak abban, hogy közös tananyagfejlesztést is folytatnak, emellett pályaorientációs és szakmai oktatásszervezési tevékenységüket összehangolják, ezekben együttműködnek. Az intézmények közös célja, hogy a munkaerőpiac változó igényeit követve garantálják a fiatalok szakmai előrehaladását, és korszerű, versenyképes tudáshoz juttassák a diákokat. Az eddigi visszajelzések mindegyik oldalról nagyon pozitívak.

A felvételi statisztikából kiderül, hogy a szakképzési intézményekből a PTE-re felvett hallgatók száma jelentősnek mondható, évente mintegy ezer fő érkezik a szakképzésből az egyetemre. A Zipernowsky Károly Műszaki Technikumból érkezők száma ezen belül elenyésző, átlagosan 1%-os arányt mutatott eddig. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az együttműködő felek reményei szerint ez az arány jelentősen megemelkedik majd az együttműködésnek köszönhetően.

A Pécsi Tudományegyetem középfokú oktatásban történő szerepvállalása egyre nagyobb hangsúlyt kapott az elmúlt években. A gyakorló intézményeken túl az Egyetem komoly sikereket ért el a dunántúli egészségügyi szakképzés felzárkóztatásában, hiszen a PTE fenntartású középfokú egészségügyi szakképzésben tanulók száma az elmúlt két évben 1154-ről 1881 főre nőtt.

A Pécsi Tudományegyetem célja, hogy a jövőben minél több fiatal számára, társadalmi helyzetre való tekintet nélkül elérhetővé tegye a versenyképes ismereteket és szaktudást nyújtó felsőoktatási képzéseket.

Forrás: univpecs.com

Fotó: univpecs.com