Azonnali kormányzati fellépést sürget az illegális lakossági hulladékégetés ellen a Levegő Munkacsoport

    Közleményükben azt írták, a fűtési időszak kezdetével megszaporodtak a hozzájuk érkezett lakossági panaszok, melyekben az érintettek saját és családjuk egészségét féltik hulladékkal tüzelő szomszédaik miatt. A jelenség kapcsán a Levegő Munkacsoport azonnali intézkedéseket kér a kormánytól Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszternek írt levelében.
    Véleményük szerint a lakossági hulladékégetést bejelentők félelme megalapozott, hiszen már a fafűtés füstje is rendkívül ártalmas. Egységnyi energia előállítására vetítve ezerszer annyi egészségkárosító PM10-részecskét tartalmaz, mint egy 17 éves teherautó kipufogógáza. A kezelt fa, műanyag, gumiabroncs, bálás ruha és hasonló hulladékok égetéséből pedig ehhez képest is ezerszer mérgezőbb vegyületek kerülhetnek az emberi szervezetbe.
    Az influenza- és koronavírus-járvány újbóli terjedése idején a veszély még nagyobb. Kutatások sora bizonyítja, hogy a légszennyezés nagy mértékben súlyosbítja az ilyen megbetegedéseket. Az illegális lakossági hulladékégetés rendkívül elterjedt, ugyanakkor a hatósági fellépés igen ritka, és amennyiben megtörténik, általában nem elrettentő erejű.
    Rámutattak: megfelelő kormányzati intézkedésekkel ezt a káros tevékenységet jelentősen vissza lehetne szorítani. Ráadásul az intézkedések a költségvetés számára kevesebb anyagi teherrel járnának, mint amennyi kárt okoz az illegális anyagok égetése az egészségügyi ellátásra rótt többletterhek, valamint a betegségek miatt kiesett adóbevételek következtében.

Széles körű kormányzati felvilágosító kampányra volna szükség


    Kitértek arra is, hogy felmérések és saját tapasztalataik alapján az illegális lakossági égetés okozta légszennyezés nagyobb része ismerethiányra és felelőtlenségre vezethető vissza. Így széles körű kormányzati felvilágosító kampányra volna szükség a jelenség káros hatásainak megismertetéséhez és a lakossági energiaköltségek, valamint a fűtésből eredő légszennyezés csökkentéséhez.
    A Levegő Munkacsoport javasolja, hogy a kormány tegye kötelezővé a rendőrség és az önkormányzatok érdemi fellépését az illegálisan égetők ellen. Valamint megfelelő ellenőrzés mellett biztosítson magasabb fűtési támogatást a rászorulóknak. Különös tekintettel a kizárólag szilárd tüzelésű fűtéssel rendelkezőkre – olvasható a dokumentumban.

Korábban már írtunk arról, hogy a légszennyezettség mértéke a téli hónapokban éri el a leginkább kritikus szintet Magyarországon. Nem meglepő módon a magas szálló por koncentrációhoz, valamint a légszennyezés mértékének növeléséhez mi emberek járulunk hozzá a hétköznapokban. A levegőbe jutó szennyező anyagok ugyanis olyan tevékenységek során keletkezik és válik szennyező anyaggá, mint például a lakossági fűtés, valamint a különböző belsőégésű motorokkal szerelt járművek használata. Ebből következően már láthatjuk, hogy miért a téli hónapokban vagyunk a leginkább kitéve a rossz levegőminőségnek. Ezen hónapokban ugyanis a fűtési szezon ideje alatt jelentősen megnövekszik a levegőbe juttatott szennyezés mértéke. A járművek, különböző gyárak, üzemek kibocsátása mellett a lakások, házak kéményeiből távozó anyagok is rontják a helyzetet.

forrás: mti