A szakértők felhívják a figyelmünket arra, hogy egy nagymértékű napviharra ugyanolyan mértékben -sehogyan- nem vagyunk felkészülve, mint amennyire a pandémiára.

Egy ilyen mértékű napvihar, amelyet koronakidobódásnak is neveznek, nagyon ritka.

További jó hír még, hogy a lokális kommunikációs hálózatok nem igazán vannak veszélyben, mivel a kutatás szerint a száloptikai kábeleket nem zavarják a geomágneses hullámok. A víz alatt, tengerfenéken futó internetes kábelek azonban már nem ilyen biztonságosak: ezeken olyan szerkezeteket helyeztek el 50-150 kilométerenként, amelyek felerősítik a jelet, ezek pedig kisülhetnek egy geomágneses vihar során. Ha elég sok kábel válik használhatatlanná egy adott területen, egész kontinensek szakadhatnak el egymástól, vélik a kutatók. A magasabb tengerszint feletti magasságán fekvő területek a legveszélyeztetettebbek olyan szempontból, hogy itt fog először eltűnni az internet a fenn vázolt eshetőségben. Ez az állapot akár hónapokig is eltarthat. A károk az Egyesült Államokban akár 7 milliárd dollárra is rúghatnak. – írja a 24.hu

A szakértők szerint komolyabban kellene vennünk a koronakidobódások veszélyét, és fel kellene rá készítenünk az infrastruktúrát. Ha egy ilyen megtörténik, 13 óránk van felkészülni rá – ez, lássuk be, egy ilyen helyzetben nagyjából semmire sem elég.

Nem mellesleg a napszél nem kifejezetten különleges jelenség, a központi csillagunk folyamatosan bombáz bennünket töltött részecskékkel. A Föld mágneses mezeje ezen részecskék jó részét felfogja, így jellemzően nem okoznak gondot a mindennapi életünkben. Időnként azonban ez a napszél olyan erős, hogy rendesen napvihar lesz belőle, ez pedig már okozhat problémát – legalábbis ezt vázolták fel a SIGCOMM 2021 konferencián szakértők, akik kutatásukban azt elemezték, hogy milyen hatással lehet egy nagyobb napvihar a kommunikációs rendszereinkre, többek között az internetre, írja a LiveScience.

Forrás